İftardan sonra hemen çay içmeyin!

Beslenme ve Diyet Uzmanları iftardan sonra tüketilmemesi gerekenleri söylüyorlar. İftardan sonra çay içiyor muyuz? Yapılan yanlışları uzmanlar açıklıyor.

İftardan sonra hemen çay içmeyin!

Ramazan ayının bitmesine kısa bir süre kala Beslenme ve Diyet Uzmanları iftardan sonra çay içmenin zararlı olabileceği hakkında bizleri uyardı. İftar sonrası içilen çayın vücutta ki emilimini azalttığı açıklanmıştır. 

İftarda yemeğimizi yedikten sonra en az 1 saat beklemeliyiz. Aksi halde direk içtiğimiz çay bizi yorar. Ramazan ayının sonlarına yaklaştığımız şu günlerde çoğu kişiden halsizlik ve yorgunluk gibi şikayet belirtileri gözükmeye başladı. Beslenme ve Diyet Uzmanı Seda Dursun bu konu hakkında birkaç tüyo vermekten kaçınmadı. 

Oruç, vücudunuzu yeniler, psikolojik olarak rahatlatır. Sindirim sisteminizi düzenlerken, asit ve baz dengesinde olumlu sonuçlar yaratır” diyen Dursun, Ramazan’ı sağlıklı tamamlamak isteyenlere şu tavsiyelerde bulundu: İftar ve sahur arasındaki süre önemlidir. İftardan kalktıktan sonra hemen çaya, kahveye sarılmayın. Aradan en az 1 saat geçmesini bekleyin. Çünkü çay, kahve vücuttaki demir emilimini azaltır ve daha çabuk yorulmanıza sebep olur. Bunun yerine bitki çaylarını tercih edebilirsiniz. Tatlı ihtiyacınızı gidermek için ise şerbetli tatlılardan kaçınıp, sütlü ve hafif tatlılara yönelmelisiniz açıklamasında bulundu.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir