Oruçluyken banyo yapılır mı? Banyo yapmak orucu bozar mı diyanet? Gusül orucu bozar mı?

banyo yapmak orucu bozar mı? oruçluyken banyo yapılır mı? oruçluyken banyo yapmak orucu bozar mı? orucluyken gusul alınırmı? oruçluyken banyo yapmak mekruh mu?

Oruçluyken banyo yapılır mı? Banyo yapmak orucu bozar mı diyanet? Gusül orucu bozar mı?

Soru: Ben şunu sormak istiyorum hocam oruçluyken banyo yapmak orucu bozar mı?

Oruçluyken abdest almak banyo yapmak vücut temizliği yapmak orucu bozmaz. Tek dikkat edilmesi gereken banyo yaparken su yutulmaması boğaza su kaçmamasıdır bunun haricinde banyo yapmanın orucu bozması konusunda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Orucu bozan ve bozmayan haller sıralandığında orucu bozmayan haller sıralamasına banyo yapmak eklenebilir. Banyo sırasına vücut temizliği de yapılabilir bunun da orucu bozmadığı bilinmektedir.

Oruçlu iken banyo yapılabildiği gibi gusül abdesti de alınabilir. Oruç halinde gusül abdesti almanın bir sakıncası yoktur anca gusül abdestinde ağza su verilirken gargara yapılması gerektiğinden boğaza su kaçırmamak için azami dikkat etmek gerekmektedir.

Diyelim ki gusül olurken boğazımıza su kaçtı o zaman oruç bozulur mu?

Gusül alırken boğaza su kaçması durumunda iki şeye dikkat edilir. Birincisi suyun nemini ağızda veya boğazda hissetmek orucu bozmaz. Anca suyun boğazımıza kaçtığından eminsek eğer oruç bozulur. Bunda bir kasıt olmadığı için 61 gün kaza edilmez yalnızca bozulan orucun yerine bir gün kaza orucu tutulur.

Banyo yaparken orucun bozulmama şartı mideye su kaçırmamaktır. Aksi halde bir sorun teşkil etmez.

banyo yapmak orucu bozar mi

About admin

Check Also

iftar saatleri

En kısa oruç ne zaman denk gelecek

Bir Ramazan ayını daha orucuyla, teravihiyle ibadeti ve sevaplarıyla inşallah dolu dolu geçirdik. Artık yavaş …