Orucunu 6. Dersin Tenefüsünde Açmış Efsanevi Nesil

2019 ramazanı artık yaz ayına denk gelmeyecek. Ramazan ayının son 4 günü hariç tamamı Mayıs ayına geliyor. 2019 İmsakiye

Yaz ramazanlarını özleyeceğiz belki ama daha eskiden kış ramazanları vardı. Orucunu derste okulda açan bir nesildi o.

Evet, vardı böyle bir nesil. İftar saati günümüze göre daha erken saatlere denk gelirdi. Oruçlu olan öğlenci tayfa orucunu son derste açmak durumunda kalırdı. İşte o günlere dair unutulmayan detaylar.

Sene 1990’lar…

Öğlencilerin der çıkış saatleri okuldan okula değişse de ortalama 18:00 civarı paydos edilirdi.

Tutmayanlar da olurdu ama oruç tutanlar yanımızda iftar için ekmek arası birşeyler getirirdik.  Yada kantinden yerdik birşeyler. Herkes yemeğini paylaşırdı birbiriyle.

Hepimizin önünde su,meyve suyu ve kantinden alınan pogaca,simit olurdu. Daha ezan okumasına 20 dk kala sınıfta kaynamalar başlardı. Ezan okunurken sınıfa yayılan sevinci hiç unutamam.

Bazen anne ya da babanın “iftara davetliyiz hocam, bizim kızı alsak olur mu” diyerek erken alırlardı okuldan iftar sevincimiz ikiye katlanırdı.

Kış ayları olduğu için çokcuklara daha kolay gelirdi oruç tutmak. Tam gün oruç tutmaya erken yaşlarda başlardık. 5-6 yaşında oruç tutanlarımız vardı.

Takvim farkından dolayı her yıl 11 gün geri geliyor Ramazan ayı. 7-8 yıl sonra yine kış aylarına gelecek Ramazan. Akşam 5 civarı açılacak iftarlar. Bu defa çocuklarımız yaşayacak bizim siyah beyaz anılarımızı…

90larda imsakiye

About admin

Check Also

iftar saatleri

En kısa oruç ne zaman denk gelecek

Bir Ramazan ayını daha orucuyla, teravihiyle ibadeti ve sevaplarıyla inşallah dolu dolu geçirdik. Artık yavaş …