Mide Bulantısının Sebepleri, Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler

Mide bulantısının sebepleri nelerdir, Mide bulantısının geçmesi için yapılması gerekenler

Mide Bulantısının Sebepleri, Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler

Mide bulantılarının başlıca sebepleri araç tutması, aşırı stres, gıda zehirlenmesi, aşırı alkol tüketimi, migren, vertigo ve hamileliktir. Mide bulantısını ilaç kullanmadan atlatmak mümkündür. Ancak uzun süren mide bulantısı söz konusu ise doktora danışılmalıdır.

 

Temiz havaya çıkın

Açık havaya çıkın ya da pencereyi açın.

 

Su için

Sıvı kaybı mide bulantısını tetikler. Ancak birden fazla miktarda değil, kısa aralıklarla birer bardak su için. Mideniz boş olmasın Boş mide daha fazla bulanır. Ancak yağlı, kokusu baskın yiyecekler de bulantıyı tetikler. Bir parça ekmek yemek midenizi rahatlatacaktır.

 

Nane ve limon koklayın, nane ve limon çayı için

Taze nane çiğneyin, limonlu su için. Taze naneyi ve limonu sadece koklamak bile mide bulantınızı azaltacaktır. Nane çayı, nane-limon çayı da etkili olacaktır.

 

Zencefil koklayın veya çayını için

Taze zencefili ince ince dilimleyerek 5 dakika demledikten sonra için. Zencefil ayrıca kokusuyla da mide bulantısını hafifletici etkiye sahiptir.

 

Elma yiyin

Elma yemenin de mide bulantısına iyi geldiği bilinen bir gerçek. Birkaç dilim elma yiyerek midenizi rahatalatıp bulantınızı azaltabilirsiniz.

Zencefil

Zencefil, mide bulantısını gidermek için çok faydalı olarak bilinir. Eğer mideniz bulanıyorsa, zencefilli bir şeker ya da zencefil çayı içebilirsiniz. Zencefilli bira da içebilirsiniz ancak içinde zencefil aroması değil gerçek zencefil olduğuna emin olun.

 

Tuzlu bisküvi

Tuzlu bisküvi ya da kraker, özellikle hamilelikteki sabah bulantılarına birebirdir. Eğer midenizde tuzlu gıdalarla ilgili bir sorun yoksa mideniz bulandığında tuzlu bisküvi, kraker veya galeta gibi ürünlerden faydalanabilirsiniz.

 

Yoğurt

Kemoterapiye bağlı mide bulantısında yoğurt çok faydalı olabilir. Hem mide bulantınız hafifleyecek hem de kemoterapinin yok ettiği bakterileri geri kazanacaksınız.

 

Muz

Muz da mide bulantısına birebir iyi gelen gıdalar arasındadır. Hem hafif hem de potasyum açısından zengin bu yiyecek midenizi rahatlatacaktır.

 

Pirinç lapası

Çok iştah açıcı olmasa da, pirinç lapası da mide bulantısına iyi gelir.

 

Nane

Zencefil gibi, nane yağı da mide bulantısı için mükemmel ve pratik bir çözümdür. Naneli şeker yiyerek ya da nane çayı içerek mide bulantınızı hafifletebilirsiniz.

 

Karpuz

Kulağa tuhaf geliyor değil mi? Ancak istifra ettiyseniz vücudunuz susuz kalır ve karpuz yiyerek hem mide bulantınızı geçirir hem de kaybettiğiniz suyu geri alırsınız.
Kaynak: Habertürk

2 Yorum

 1. alkol sonrası mide bulantısı ne iyi gelir demiş ki:

  Yiyeceklere geçmeden önce suyun mide bulantısına olan etkisinden bahsetmek istiyoruz. Eğer mideniz bulanıyor ise yahut da durumunuz istifra sonrası bir hali teşkil ediyor ise o halde midenizin büyük bir su kaybı yaşadığını gözden kaçırmamalısınız. Ve bu su kaybının daha fazla bulantıya yol açmaması için mutlaka sıvı tüketiminizi arttırmalısınız. Ancak tükettiğiniz suyun bu aşamada çok sıcak ve çok soğuk olmamasına özen göstermeniz gerekir. Aksi halde daha fazla mide sorunu oluşturabilir

  1 Haziran 2018
  Yanıtla
 2. mide bulantisini ne gecirir demiş ki:

  mide bıulantısına neyin iyi geldiğini bilmek için mide bulantısının kaynagını tesbit etmek gerekir. birçok nedenden dolayı olabilir

  26 Haziran 2018
  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir