Mutfağınızdan uzak tutmanız gereken 5 şey !

Sağlığımızı etkileyebilecek bazı maddeleri mutfağımızdan uzaklaştırmakta fayda var.

Mutfağınızdan uzak tutmanız gereken 5 şey !

Modern dünyada maruz kaldığımız toksinler sağlığımızı düşündüğümüzden daha fazla etkiliyor. Sağlığımızı etkileyen ilk yer mutfağımızdır ve daha sağlıklı bir mutfak için mutfaktan atılması gereken 5 şey ve yerine kullanılabilecek alternatifler:

1- Plastik saklama kapları

Plastik saklama kaplarından BPA ve diğer kimyasallar yiyeceklerimize geçer. En sağlıklısı cam kaplar kullanmaktır.

2- Plastik pişirme araçları

Plastik kaşık, spatula gibi araçları atın ve yerine ahşap, bambu veya paslanmaz çelik olanları kullanın. Silikon da 232 dereceye kadar güvenle kullanılabilir.

3- Plastik torbalar

Plastiğin yediklerimizle hiç temas etmemesi için kağıda sarın, kağıt torbalar kullanın.

4- Yapışmaz teflon tavalar

Teflonun içerdiği kimyasalın kanserojen olduğu artık biliniyor. Demir döküm tavalar teflonun yerini almalı. Demir döküm tavaların içinde bir kaç kez yağ ısıtıldığında yapışmaz özellik kazanır. Döküm tavanın içeriği yiyeceğe geçse bile demir geçmiş olur.

5- Alüminyum folyo

Yemekleri sarıp fırına verdiğimiz veya saklamak yada taşımak için sıcak yiyeceklere ambalaj olarak kullandığımız alüminyum folyoyu mutfağınıza sokarken bir daha düşünün. Yüksek sıcaklıklarda kanserojan maddeye dönüşen bu tehlikeyi görmezden gelemezsiniz.

Sonuç olarak yiyeceklerimizi pişirdiğimiz veya sakladığımız kapların sağlığımız üzerinde etkisi olduğu gibi çevreye de etkisi vardır. O nedenle zararlıları atalım, sağlığımızı koruyalım.

About admin

Check Also

Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır? Faydaları Nelerdir?

Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır? Faydaları Nelerdir?

Papatya çayı, papatya bitkisinin çiçeklerinin kurutulmasıyla elde edilen bir bitki çayıdır. Yüzyıllardır tüketilen bu çay, …