Palm yağı içeren ürünler, Palm yağı içeren markalar

Son zamanlarda gündem konusu olan palm yağı hangi ürünlerin içindedir? Palm yağı hangi ürünlerde kullanılıyor? Palm yağının özellikleri neler? Detaylar haberimizde…

Nutella ile başlayan palm yağı tartışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Peki nutella dışında bilmediğimiz hangi ürünlerde palm yağı var? Hangi ürünlerde palm yağı kullanılıyor. Palm yağı zararlı mı? Palm yağının özellikleri nedir? Palm yağı hakkında bilmeniz gereken tüm soruların cevabı haberimizde…

Sayfa İçeriği

PALM YAĞI İÇİN TÜM TEDBİRLER ALINDI

Son günlerde gündemden düşmeyen palm yağı tartışmalarına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik şu açıklamayı yaptı: “Dünyada palm yağının gıdalarda kullanımına yasaklama getiren bir ülke bulunmamaktadır. Ülkemizde bu konuda yapılan bilimsel çalışmalarda şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk tespit edilmemiştir. Özellikle bazı ürünler ile ilgili basında yer alan haberler üzerine ülkemizde palm yağı kullanılan ürünler konusunda bilimsel bir çalışma yapılması kararlaştırılmıştır. Yapılacak çalışmanın sonuçları kamuoyu ile paylaşılacak ve bilimsel veriler ışığında gerekli idari tedbirler alınacaktır. Gıda konusunda tüketici sağlığını en üst düzeyde korumak temel amaçlarımız arasındadır. Bu konudaki her türlü endişe ve hassasiyetleri dikkate alarak üzerimize düşen görev ve sorumlulukları eksiksiz yerine getirmeye devam edeceğiz ”dedi.

PALM YAĞININ SAĞLIĞA ZARARLARI

Palm yağının kalp sağlığına olan zararlarını gösteren araştırmalar da vardır.

Özellikle yağın tekrar tekrar ısıtılmasının hem antioksidan kapasitesini azalttığı ve hem de zararlı yağ asitlerinin oluştuğu bildirilmiştir.

Çok yüksek ısı ve basınçlara tabii tutulan tüm bitkisel yağlar sağlığa zararlıdır, bu konuda herhangi bir yağ için farklı açıklamaya gerek yoktur. Aynı kural bütün yağlar için geçerlidir. Yüksek ısılara maruz kaldıklarında kanserojen etkisi yaptığı bilinen maddeler açığa çıkmaktadır.

Palm yağı üzerinde yürütülen olumsuz kampanyanın sıvı yağ sektöründe liderliği mısır yağı üretimiyle liderliği elinde bulunduran ABD’nin, palm yağı üretiminin %86’sını elinde bulunduran Malezya ve Endonezya’ya kaptırmış olmasından kaynaklandığını da bir kez daha vurgulamakta fayda var.

PALM YAĞININ ÖZELLİKLERİ NELER?

*700-1000 ppm ile en zengin karoten kaynağı olarak kabul edilir ve toplam karoten miktarının %90’ınını beta ve alfa karoten oluşturur.

*Antioksidan özelliği olduğu bilinmektedir.

*%10 çoklu doymamış, %40 tekli doymamış ve %50 doymuş yağ asitlerini içererek bütün yağ türlerinin bileşimini oluşturur.

*Trans yağ asitlerini içermez.

*Omega-6 yağ asidini içerir.

PALM YAĞI HANGİ ÜRÜNLERDE KULLANILIYOR?

*Bazı çikolatalara pürüzsüz ve parlak bir görünüm sağlamak ve erimesini önlemek için eklenmiştir.

*Palmiye yağı margarinin oda sıcaklığında katı halde bulunması için kullanılır.

*Dondurulmuş pizza hamurlarında yapışmayı engellemek için ilave edilir.

*Dondurmaya pürüzsüz ve kremsi bir yapı katmak için eklenir.

*Paketlenmiş ekmeklerde de oda sıcaklığında katı olduğundan, pişmesi kolay olduğundan ve ucuz olmasından dolayı tercih edilir.

*Vejetaryen ve vegan ürünlerinde de bulunabilir.

*Sabun, deterjan gibi temizlik ürünlerinde bulunur.

*Şampuanlarda ise, çoğu şampuanın saçlardan sıyırdığı doğal yağları geri getirmeye yardımcı olmak için kıvamlandırıcı olarak kullanılır.

*Palmiye yağı rujlarda da erimesini engellemek ve pürüzsüzlük sağlamak için tat verme gibi bir özelliği de olmadığından dolayı çok fazla tercih edilir.

BİR ÜRÜNÜN PALM YAĞI OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLARIZ?

Bir üründe palmiye yağının bulunup bulunmadığını ise etiketine bakarak anlayabiliriz. Etiketinde: Palm Yağı, Palmitic Asit, *Palmeate, Palm yazıyor ise bu ürün palmiye yağı içeriyor demektir.

Bitkisel yağ içerir’ ibaresinin yazıldığı birçok üründe de bulunduğu unutulmamalıdır.

 “PALM YAĞI ANTİOKSİDAN İÇERİYOR”

“Palm yağı (Palmiye) içeren kremler bu içerikleri sebebiyle cilt katmanlarına derinlemesine nüfuz ederek cilde antioksidan etki sağlar ve cilt sağlığını korur. Palm yağı cilt kremlerinin dışında şampuan, sabun, temizleyici losyonlar, fondöten, ruj gibi birçok gündüz kullanım ürününün içeriğinde yer alır. Saçlı deri ve ciltteki yağ ve kirleri arındırırken aynı zamanda nemlendirme özelliğinden dolayı şampuan ve sabun yapımında tercih edilir. İçeriğinde bulunan A ve E vitaminleri ve beta karotenler saç köklerini beslerken aynı zamanda saç derisini ve saçı dış etkenlerden korur.

“PALM YAĞI, CİLDİ KANSERE KARŞI KORUYOR”

Palmiye yağ, palm olein yağı olarak da isimlendirilen palm yağı içeriği nedeniyle birçok cilt bakımı amaçlı temizlik ve kozmetik bakım ürünlerinin içinde yer almaktadır. Palm yağı karetonoidler, steroller, fosfolipidler, doymamış yağ asitleri ve omega yağları açısından oldukça zengin bir içeriktir.

About admin

Check Also

Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır? Faydaları Nelerdir?

Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır? Faydaları Nelerdir?

Papatya çayı, papatya bitkisinin çiçeklerinin kurutulmasıyla elde edilen bir bitki çayıdır. Yüzyıllardır tüketilen bu çay, …