Palm yağına bakanlık açıklaması

Palm yağı konusunda son günlerde yapılan zararlı olduğu iddiaları için Bakan Akdağ, bir açıklama yaptı.

Palm yağına bakanlık açıklaması

Palm yağı konusunda son günlerde yapılan zararlı olduğu iddiaları için Bakan Akdağ, bir açıklama yaptı. İşte o açıklama:

“EFSA bu konuda bazı açıklamalar yaptı. Ancak risk düzeyi için daha ileri bir çalışma yapılması gerektiğini de söyledi. Şu anda EFSA açısından, Dünya Sağlık Örgütü açısından Palm yağına ilişkin bir kısıtlama kararı yok ama bunun riskli olabileceği ve çalışmaların sürmesi gerektiğini söyledi. Tarım bakanlığımız bu konuda çalışmalarını sürdürüyor.

Palm ya da (trans yağları) kızartma yağlarının kullanılması, bugün risk tespit edilemese bile yarın öbür gün risk olabilir. Biz daha tabii beslenmeliyiz. Günlük gıda tüketimimizin ana maddesi haline getirmemeliyiz. Tabii ürünler tüketmeye dikkat etmeliyiz.” dedi.

Yaptığı açıklama ile dünyanın en büyük yağ potansiyeline sahip palm yağı hakkında tem kinli konuşan Akdağ bakanlığın yapacağı araştırma neticesindeki açıklamanın beklenmesini istedi.

Helal Platform olarak 2015 yılında gündeme getirdiğimiz palm yağı konusunda en büyük üretici konumundaki Asya ülkelerinin yağ sektöründe ABD mısın yağına karşı önemli bir aktör olmasına karşı yapılan spekülasyonlardan ibaret olduğunu yazmıştık. Bakalım Tarım Bakanlığımızın araştırması ne sonuç verecek.

About admin

Check Also

Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır? Faydaları Nelerdir?

Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır? Faydaları Nelerdir?

Papatya çayı, papatya bitkisinin çiçeklerinin kurutulmasıyla elde edilen bir bitki çayıdır. Yüzyıllardır tüketilen bu çay, …