İngilizler Hindistanlı ustaların elini kesti!!! Alçak oyun…

İngilizler çok az kuvvet bulundurarak yarım milyon nüfuslu Hindistan’ı asırlarca sömürmüşlerdir.

İngilizler Hindistanlı ustaların elini kesti!!! Alçak oyun…

İngilizler, Hindistan’ı işgal edince orada, kendi tekstil mallarını Hint kumaşlarına karşı rakipsiz kılabilmek için, Hint tekstil sanayisini ayakta tutan 40 bin Hintli kumaş imalatçı ustanın parmaklarını kesmişlerdir. İngilizler çok az kuvvet bulundurarak yarım milyon nüfuslu Hindistan’ı asırlarca sömürmüşlerdir.

1920’li yıllarda Hindistan ve Pakistan ayrılmış değildi. Hindu-Müslüman ileri gelenleri gizli bir toplantıda, dini ihtilafları ve kavgaları bir kenara bırakıp birlik ve beraberlik içinde hareket ederek memleketlerinden İngiliz sömürgecileri kovma kararı aldılar. Misyoner casusları sayesinde bunu haber alan İngilizler, 5-6 tane casusuna Müslüman hoca kisvesini giydirip, Hindu, Müslüman karışık insanların yaşadığı bir mahallede Hindularca kutsal sayılan ve dokunulmazlıkları olan inekleri sopalarla dövdüler. Bunu gören Hindular, hoca kisveli kişilerin üzerine saldırıp dövmeye başladılar. Müslümanlar “Bizim din adamlarımızı niye dövüyorsunuz?” diye Hindulara müdahale ettiler. Böylece bir mahalle kavgası, daha sonra şehir kavgası, sonra Hindistan çapında Hindu-Müslüman kavgası çıkarılmıştır, körüklenmiştir. Sonucunda 2.5 milyon insan ölmüş, onlar kavga ederken İngilizler 1940’lı yıllara kadar Hindistan’da kalmaya devam etmişlerdir.

İşte İngilizler bunlar dostum. Sömürmeye başladıkları her yerde iç çatışma çıkarıp toplumu bölmüş ve güçsüz hale getirmiştir. Toplumda direnecek şuur ve güç kalmamıştır. Osmanlı Devleti de Tanzimat’tan beri İngilizler tarafından ideolojiler, ajanlar ve propaganda ile sinsice kuşatılıp yıkım sürecine götürülecekti.
Kaynak: Kuşatma / Mustafa Güldağı / Lopus Yayınları

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir