11 Aralık 2023 Pazartesi

Morfin, iğne, insülin ve serum yaptırmak orucu bozar mı?

Genellikle merak edilen sorulardan biride Ramazan ayında oruçlu iken morfin, iğne, insülin ve serum yaptırmak orucu bozar mı?

Morfin, iğne, insülin ve serum yaptırmak orucu bozar mı?

İĞNE/İNSÜLİN YAPTIRMAK VE SERUM YEMEK ORUCU BOZAR MI?

Dışarıdan vücut içine zerk edilen ve cevfe/beden içerisine kesin ulaşıp ulaşmadığını bilmediğimiz iğne ile yapılan enjeksiyonlar, Hanefi mezhebinde tartışmalara konu olan bir meseledir.

Hanefi mezhebinde tercih edilen görüşe göre vücuda yarar sağlayan bir ilacın iğne aracılığıyla beden içerisine yol açılarak enjekte edilmesi halinde oruç bozulur.

Bu mesele’de İmam Muhammet ve İmam Ebu Yusuf’a göre her hangi bir şey, yaratılış itibarıyla var olan menfez/yoldan (ağız, burun, makat, cinsiyet organı vb.) içeri gitmedikçe oruç bozulmaz.

Osmanlı döneminde, Fetvâhâne’de bir dönem bu görüşle fetva verilmiştir.

Ancak ibadet meselelerinde fetva ihtiyata uygun olarak verilir. Dolayısıyla iğne, insülin, serum vb. tıbbî müdahalelerin tamamı orucu bozar. Böyle durumlarda eğer mümkünse bu tarz tıbbi müdahaleler iftar sonrasında yapılmalıdır.

Mezhep içindeki ihtilaf dolayısıyla, gün içerisinde oruçluyken böyle bir tıbbi müdahaleye maruz kalan kişi dayanabiliyorsa o gün orucunu tutmayı iftar vaktine kadar yine sürdürmeli ve daha sonrasında güne gün kaza etmelidir

About admin

Check Also

Egeturk helal mi

Egetürk helal mi ?

Size bir sorum olucakti. Egetürk markasi helalmi harammi. Bu konu hakkinda bi bilginiz varmi. Ben …