İnatçı lekeler için aspirin

Çamaşır suyu ve bazı leke çıkarıcılar çamaşırlarınızı yıpratıyor mu? Bir de bunu deneyin.

İnatçı lekeler için aspirin

Beyaz çamaşırların ilk günkü gibi kalması çok önemlidir. Ancak çamaşır suyu ve bazı leke çıkarıcı deterjanlar, beyazlardaki lekeleri çıkarırken kumaşa da zarar verir. Çamaşırlarınızın bir müddet sonra yıprandığına aşındığına sahip olursunuz.

 

Beyaz çamaşırların yıpranmasını önlemek için deterjanla birlikte aspirin tercih edilmektedir. Aspirin çamaşırların beyazlamasını ve lekerin çıkarılmasına yardımcı olur. Sadece bir ilaç olarak dşündüğümüz aspirinin böyle farklı bir etkisini duyunca şaşırmamak elde değil.

 

Makineye çamaşırların üzerine her 1 kilo çamaşır için 1 adet aspirin koyup ön yıkama yapmadan makineyi çalıştırmalısınız. Elde edeceğiniz sonuç şaşırtıcı olacaktır.

 

En zor çıkan lekelerden biridir kurumuş kan lekesi. Kan lekesi çıkarmak için ise kıyafetlerinizi yıkamadan önce 2 saat aspirinli suda bekletebilirsiniz. Suyun sıcak olmaması önemlidir. Sıcak su kandaki proteinlerle etkileşime geçerek lekelerin çıkmasını zorlaştırır. Bu temizlik işlemi için soğuk su tercih etmeniz öneriliyor. Yumurta lekelerini gidermek için de yine aspirin kullanabilirsiniz. 

 

Tabii çamaşırları bu denli güzel temizleyen maddeler içeren bir ilacın insan vücudu için ne gibi yan etkileri olacağı konusu ise bu haberden sonra merak edilmeye başlanacaktır. Tıpkı her gün içecek olarak kullanılan kolanın pas giderici olarak tamirhanelerde kullanılması gibi. 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir