Karragenan nedir? E407 Helal midir?

Birçok üründe sıklıkla rastlanabilen katkı maddelerinden biri olan karragenan nedir? E407 koduyla bilinen karragenan nasıl elde edilir.

E407 koduyla kullanılan bir katkı maddesidir karragenan. 

Kaynağı:
Doğal bir polisakkarit olan Karragenan, Avrupa, Asya ve Amerika’da farklı deniz yosunları tarafından (Chrondrus crispus, Gigartina stellata, Euchema spinosum, E. cottonii) üretilir. Polisakkaritlerin kompleks bir karışımıdır. E407a Karregenan biraz farklı bir bileşime sahiptir; üstelik önemli miktarda da selüloz içerir.

Karragenan Fonksiyon ve Özellikleri:
Kıvam arttırıcı ve emülgatör bir özelliğe sahiptir.

Karragenan Helal mi:

Karragenan içerikli ürünleri GİMDES’ten takip ettiğim kadarıyla sıkıntılı görmekte ve helal sertifikası vermemektedir. Sertifika vermemesinin nedeni olarak sağlığa zararlı olduğudur. Jelatine alternatif olarak kullanılabilen bir madde olduğu için aslında bir yere kadar tercih edilebilir. Hatta GİMDES başkanı Hüseyim Kami Böyüközer’in bir yazısında hellalik konusunda sıkıntılı olarak görülen jelatine alternatif kullanılabilecek katkı maddeleri sıralanırken karragenanı önerdiğini de görmüştüm. (İlgili yazı)

Sağlığa zararları hakkında bağırsak hastalıklarına neden olabileceği ve büyümeyi baskılyabileceği söylenmektedir..

About admin

Check Also

E102 Katkı Maddesi Nedir? E102 Maddesinin Zararları Nelerdir?

E102 Katkı Maddesi Nedir? E102 Maddesinin Zararları Nelerdir?

E102 Katkı maddesi, gıda endüstrisinde kullanılan bir renklendiricidir. Bu maddenin kimyasal adı “tartrazin” olarak bilinir. …