Polietilen Glikol Nedir? Zararlı mıdır?

Nem tutucu, nemlendirme ve dağıtma ajanı, petrol bazlı; krem merhem, kozmetik ve saç bakım ürünlerinde kullanılan Polietilen Glikol (PEG) hakkında bilgi.

Polietilen Glikol Nedir? Zararlı mıdır?

(polyethylene glycol, PEG, poly(oxyethylene), polyglycol, polyether glycol)

Özellikleri: Molekül ağırlığı aralığı 200 den 6000 e kadardır.Özellikleri ve kullanım alanları, molekül ağırlığına göre değişim gösterir.(Örnek, PEG300, PEG400 vb.) Temiz, renksiz, kokusuz ve viskoz bir sıvıdır. Su, pek çok alkol ve organik solventlerle belirli oranlarda karışabilir ve de çözünebilir. Pek çok kimyasal aşanda inört tür. Düşük buhar basınçlarında hizrolize olmaz ya da bozunmaz. Nem tutucu, nemlendirme ve dağıtma ajanı, petrol bazlıdır.

Kullanım Alanları: Molekül ağırlığına göre kullanım alanlarıda değişiklik gösterir.Belli başlı kullanım alanları; plastikleştirici ve yumuşatıcı olarak sağlık ve kozmatik sektöründe merhem, krem vb. preparatlarda, cila, kağıt kaplama, makine ve kalıp yağlarında, solvent ve binderlerde, izin verilen miktarlarda gıda sektöründe kullanılmaktadır. Genellikle krem merhem, kozmetik ve saç bakım ürünlerinde kullanılır.

PEG 200,300,400 ve 600 sulu formülasyonlarda yüzey aktif karışımlarını çözmek için temizleyici endüstrisinde ve deterjanlarda kullanılırlar. PEG çeşitleri, yüksek solvent gücüne ve pigment ve boyaların bir çokları için dağıtıcı kapasiteye sahiptir ve bazik boyalar ve bazı boya bazları için etkili çözücülerdir. Yüksek kapatılıcıkla mürekkepleri formüle etmek için ofis tedarik endüstrisinde kullanılırlar. Mürekkebin yoğunluğu katı ve sıvı PEG çeşitlerinin karışımı kullanılarak kontrol altına alınabilir. PEG çeşitleri fleksografik mürekkeplerde bazik boyalar için solventler olarak kullanılabilirler. Benzer bir şekilde, sıvı ve hamur pigment preparatları, tekstilde hamur koyulaştırıcılar, boya ve saramik endüstrisinde çözücü ve dağıtıcı ortam olarak kullanılabilirler.

Zararları: Polietilen Glikol (damardan verildiğinde) öldürücü kalp krizleri görülmüştür, merkezi sinir sistemi depresyonu ve deri yanığına neden olabildiği gözlemlenmiştir.

Kimyasal Formül: HOCH2(CH2OCH2)nCH2OH ya da H(OCH2CH2)nOH

Hakkında admin


İlginizi Çekebilir

Konya Rent a Car 1

Konya Rent a Car

Konya araç kiralama hizmeti, tarihi ve doğal güzellikleri ile tüm dünyanın ilgi odağı olan Konya …

5 yorumlar

 1. KARDEŞİM BU ÜRÜN BİR ALKOL MÜDÜR DEĞİL MİDİR ? ONU YAZSANA SEN BURAYA EN BAŞA

  BU BİR ALKOL TÜREVİDİR. VEYA BU BİR ALKOL TÜREVİ DEĞİLDİR. YAZSANA BİZDE ANLAYALIM.

  BAK ŞÖYLE YAP:

  1) BU BİR ALKOL TÜREVİ DİR. VEYA BU BİR ALKOL TÜREVİ DEĞİL DİR.
  2) BU MADDE DOMUZDAN ELDE EDİLMEZ.VEYA BU MADDE DOMUZ DAN ELDE EDİLİR.
  3) BU MADDE ŞUNDAN ELDE EDİLİR.

  ÖNCE BU İKİSİNİ BAŞA YAZ SONRA MADDE HAKKINDA BİLGİLENDİRİRSİN

  HAKKINI HELAL ET

 2. ÜÇÜNÜ OLACAKTI İKİSİNİ DEMİŞİM.

 3. Sayın Erdem aptalı okuduğun makale “Polietilen Glikol Nedir? Zararlı mıdır?” başlıklı değil mi? Alkol türevi(ki bunun ne olduğunu bile bilmiyorsun bence alkol sadece içilen bir şey değil o kadar türevi var ki) ya da domuzun bir şeyinden üretilmeyle alakalı bir sorunu cevaplamaması normal.

  Ekstra öğrenmek istediğini yoruma yazmak yerine garip bir eleştiri yapmışsın. Aptal dedim çünkü makale başlığı ve yorum arasında bir bağ yok. Alınma.

  • ADAMSIN :))))

  • Terbiyeni takın. Kininin nedeni İslami takılması olmasın. Allah sizi bildiği gibi yapsın. Erdem kardeşime yüzde yüz katılıyorum. Recep haddini bil benim bilgisayar bizim alanımız. Eleştiri yapacaksan yap ama kimseye aptal diye hakaret etme bir daha.