Çocuğumla evde neler yapabilirim?

Çocuklarınızı tablete, telefona ve televizyona esir etmeyin. Yabancı çizgi filmlerin kendi kültürlerini çocuklarımıza aşıladığını her zaman görüyoruz. Çocuğunuzu siz mi yetiştiriyorsunuz çizgi filmler mi? Buna ebeveynler olarak siz karar vermelisiniz.

Çocuğumla evde neler yapabilirim?

1. Namaz kılmayı sevdirmek için çocuğumuza eğlenceli hale getirebilmemiz gerekir.

Günümüzde çocuklar için eğlenceli olabilecek çok fazla şey bulunmaktadır. Bunların arasında ona namazı sevdirebilmek için belki küçük bazı dokunuşlar yapmanız gerekebilir.

evde namaz etkinliği

 

2. Duaların ve salih sözleri sevdirmek için bir oyun

Duaları ve güzel sözleri çocuğumuzun dağarcığına yerleştirmek gelişiminde önemli etkileri olabilecek bir uygulama olacaktır. Bunun için eğlenceli etkinlikler planlayabilirsiniz.

dua etkinliği

 

3. ALLAH’tan istemeyi öğretin

Avuçları açarsın, sahip oldukların için Allah’a teşekkür, şükür edersin. Dileğin, duan varsa iletirsin. “Peki eller niye böyle” hımmm bi düşüneyim dedim : “isteyen tarafsanız, elinizi açarsınız” annen sana istediğin bir şeyi uzatıp verdiğinde, sen elini açıp alıyorsun ya, yani şimdi de dileğin isteğin için ellerini açıyorsun. Allah’ım sen bize huzur ver mutluluk ver, yuvalarımıza bereket ver, sağlık ver… diye Allah’tan birşeyler istiyorsun .

dua etkinliği

 

4. Evde eski kutulardan oyunlar yapın

Çocuklarınızı tablete, telefona ve televizyona esir etmeyin. Eski kutulardan hazırlayacağınız eğlenceli oyuncaklarla birlikte vakit geçirin.

 

5. Birlikte cami maketi yapabilirsiniz

Yabancı çizgi filmlerin kendi kültürlerini çocuklarımıza aşıladığını her zaman görüyoruz. Çocuğunuzu siz mi yetiştiriyorsunuz çizgi filmler mi? Buna ebeveynler olarak siz karar vermelisiniz.

maket cami

 

6. Ramazan etkinlikleri yapın

Yapacağıznız farklı ramazan etkinlikleri ile çocuklarınıza ramazanı sevdirebilirsiniz. 

ramazan etkinliği

 

7. Ramazan takvimi

Ramazan takviminde her gün çocuğunuzun tuttuğu oruçları gittiği teravihleri işaretleyip ay sonunda kaç gün olduğunu çıkarabilirsiniz. Hatta çocuğunuza orucu sevdirmek için bayram geldiğinde bu takvimi göz önünde bulundurarak bayram hediyesi verebilrsiniz.

ramazan takvimi

 

8. Resim çizdirin

En basitinden evde çocuğunuzla resimler çizin. Şimdilerde görüyoruz 2-3 yaşına geldiğinde çocuklar ellerinde anne babaların telefonu video izleyerek büyüyorlar. Sizce abuk subuk videolar izleyen çocuk mu yoksa dünya haritası çizerek büyüyen çocuk mu gelecekte daha fadalı olabilir?

dunya haritası

 

9. Maketler yapın

Evdeki çiçek saksısının altına yapılmış bir dinozor maketi. 

dinozorlar

 

10. Teravih Çantam

Ramazan Takvimi cetelemizle, oruc ve sukur kutularimizla, mahya ve suslemelerimizle, Karagoz ve Hacivat ile 11 ayin sultani Ramazan’ i karsilamaya haziriz..

teravih çantası

 

11. Bir başka ramazan takvimi

Nasıl güzeldir o ilk oruçlar…Tekne orucu,kuş orucu..Ramazan’a günler kala oğlum için,o tertemiz yürekte bir kıpırtı,gelecekte anacağı özel bir anı oluşturmak için Ramazan’ı evimizde heyecanla bekliyoruz.Ramazan takvimimizle her günü bir sürprizle bitireceğiz inşallah..

ramazan takvimi

 

12. Çocukların zihnini geliştirecek uygulamalar: Toplama etkinliği

Ayakkabı kutusundan toplama ve çıkartmayi eğlenceli bir hale getirip..bilgiyi bu şekilde asilamistikk, fikir olabilir sizlere de…

toplama ogrenme

 

13. Çeşitli objeleri kullanarak yapılan çizimler ve el işleri

kapak

 

14. Çocukların zihnini geliştirecek uygulamalar: Harf eşleştirme etkinliği

Bugünün etkinliği harf eşleştirme ✔️✔️
Ağaçtaki harflerle , elmalarda yazan harfleri eşleştirme

 

15. Klasiklerimiz

Eskiden hepimiz oynamışızdır bu tip oyunlardan. Komşu çocukları geldiğinde otobüsçülük oynamak…

Beğendiyseniz sizden ricamız paylaşarak başkalarının görmesine de vesile olmanız… Hayırlı ramazanlar…

kolasiklerimiz

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir