• İSTANBUL İMSAK  03:40 GÜNEŞ  05:32 ÖĞLE  13:06 İKİNDİ  17:03 AKŞAM  20:30 YATSI  22:14
  • 32,2
  • 34,904

32 yıldır yalnız yaşayan Selami Amca'dan altın tavsiyeler

Aksaray'da Hasan Dağı eteklerindeki Gözlükuyu köyünde 32 yıldır yalnız yaşıyor. Selami Salman "Burada bulduğum huzuru başka yerde bulamıyorum burada doğdum burada öleceğim."

koyde-32-yillik-yalniz-yasam.png

Aksaray'da Hasan Dağı eteklerindeki 180 haneli Gözlükuyu köyünde yaşayanlar, yerleşim yerinin yüksek kesimde olması ve yeterli düzeyde su olmadığı için 32 yıl önce yaklaşık 8 kilometre mesafedeki düz bir alana taşındı.

7 çocuk babası Selami Salman ise ailesiyle birlikte köyde kaldı.

Salman'ın çocukları da evlendikten sonra köyü terk etti. 12 yıl önce de eşi Fadimana'yı kanser hastalığından kaybeden Selami Salman, köyde 2 odalı evde tek başına yaşama başladı.

"BURADA BULDUĞUM HUZURU BAŞKA YERDE BULAMIYORUM"

“Gözlükuyu köyünde doğdum, burada öleceğim. Eşim vefat edeli 12 yıl oldu. Çocuklarım da kendi ailelerini kurdular. Şu anda köyümde yalnız yaşıyorum.” diyen Selami Salman, “Burada bulduğum huzuru, başka yerde bulamıyorum.” ifadesini kullandı.

Köyde yalnız yaşamanın zor olduğunu, her işi kendi halletmek zorunda kaldığını anlatan Salman, “68 yıldır bu köydeyim. Yalnız yaşamak zor tabi, her işi kendin yapmak zorundasın. Bir de kış aylarında yollar kapanırsa ekmeksiz kalıyorum, ama onu da kendim pişiriyorum.” dedi.

Yalnızlığa alıştığını ifade eden Salman, “Pazar günleri çocuklarım ziyaretime gelirler, onlarla birlikte yeriz, içeriz sonrasında herkes evine dağılır. Buranın temiz havasına alıştım, merkezde 10 saat uyusan yetmez. Burada 4 saat uyusam yetiyor. Bende aşağı köye gitmiş olsaydım belki, ben de ölmüş olurdum ve bu yaşı da göremezdim. Eşimin mezarının dibinde yer ayırdım. Ölünce eşimin yanına gömsünler.” ifadelerini kullandı.

DHA

Destek