• İSTANBUL İMSAK  03:25 GÜNEŞ  05:26 ÖĞLE  13:11 İKİNDİ  17:11 AKŞAM  20:47 YATSI  22:39
  • 32,84
  • 35,1096

Araç sahipleri dikkat! Trafik sigortasına zam geliyor

Trafik sigortası ücretlerinde yeni dönem başlıyor. Artık asgari ücret ve maliyet endeksi değerlendirilecek.

trafik-sigortasina-zamda-yeni-donem.png
a655a9e8-4807-4dc8-8780-869bf70be620.png

Trafik sigortası fiyatlarına etki eden değişiklikler gündeme geldi. Araç sahiplerinin edindikleri araçların değerlerinin sabit kalmaması nedeniyle trafik sigortası ücretlerinin belirlenmesinde yeni bir sistem devreye alınacak. Bu yeni sistemde, Toptan Eşya Fiyat Endeksi (TEFE), Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve asgari ücret artışları gibi faktörler göz önünde bulundurulacak.

Yapılacak olan değişikliklerle ilgili detaylar henüz netleşmemiş olsa da, asgari ücretin değerlendirilmesi kararı, gelirini bu seviyeden elde edenlerin durumu dikkate alınarak alındı.

Yeni uygulamada, poliçelerin satışında belirli bir tavan fiyat belirlenecek ve bu fiyatın üzerinde satış yapılamayacak.

Önceden Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SDDK) tarafından belirlenen prim artışları hesaplama yöntemi değiştirildi. Artık, zam üst sınırı maliyet endeksi baz alınarak belirlenecek.

Yeni uygulamayla birlikte, mayıs ayı itibariyle trafik sigortası ücretlerindeki zam oranı üst sınıra bağlı olarak yüzde 3 olarak belirlendi.

2024'ün ilk aylarında trafik sigortası ücretlerine yapılan zamlar şu şekildeydi: Ocak-Şubat aylarında yüzde 10, Mart-Nisan aylarında ise yüzde 5'er oranında zam yapıldı. Böylelikle bu yılın ilk 4 ayında trafik sigortası ücretlerinde yüzde 30'un üzerinde bir artış gerçekleşmiş oldu.

Maliyet endeksi, hasar ödemelerini etkilediği için, en fazla asgari ücret artışı oranı baz alınarak değerlendirilecek.

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek