• İSTANBUL İMSAK  03:36 GÜNEŞ  05:30 ÖĞLE  13:06 İKİNDİ  17:04 AKŞAM  20:33 YATSI  22:18
  • 32,189
  • 34,9449

Babalar günü nedir? Babalar günü ne zaman? Babalar günü hangi ülkelerde farklı tarihte kutlanır?

Evrensel günlerden biri olan babalar gününün kutlanma tarihi her ülkede farklılık göstermektedir. Babalar günü ne zaman hangi tarihte?

babalar-gunu-nedir-babalar-gunu-ne-zaman-babalar-gunu-hangi-ulkelerde-farkli-tarihte-kutlanir.png

Babalar günü nedir?

Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünerek babalar günü iddiasını ortaya koyar. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda 6 çocuğunu tek başına büyütür.

Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlar fakat bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenir. Ardından 1966 yılında o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlar. Dolayısıyla dünya genelinde benimsenen bu gün, şimdilerde de kutlanır.

Babalar günü ne zaman hangi tarihte?

Babalar günü; baba ve çocukların hayatında baba figürü rolünde olanların hayatlarına kattığı değeri takdir etmek amacıyla dünya genelinde kutlanmaktadır. Her yıl babalar günü haziran ayının 3.pazar günü kutlanır. Bu vesileyle 2024 yılı babalar günü de 16 Haziran gününe denk gelecek.

Babalar günü 2024 hangi gün?

Anneler gününün kutlanmasının ardından akıllara babalar gününün geçip geçmediği sorusu yer edindi. Bu yıl 16 Haziran Pazar günü kutlanacak babalar günü için geri sayım başladı.

Babalar günü tüm dünyada aynı gün mü?

Anneler günü ve babalar günü dünya genelinde bilinse de farklı tarihlerde kutlanmaktadır. Avustralya ve Yeni Zelanda'da Babalar Günü eylül ayının ilk pazar günüdür.

Destek