• İSTANBUL İMSAK  03:24 GÜNEŞ  05:24 ÖĞLE  13:09 İKİNDİ  17:09 AKŞAM  20:44 YATSI  22:35
 • 32,3709
 • 34,7971

Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?

Adsiz-tasari-300x300.png

Özellikle kış aylarında soğuk havaların da etkisi ile üst solunum yolu enfeksiyonları yaygınlaşmaya başlar. Öksürük aslında boğazı enfeksiyondan temizleme görevi görür. Balgamlı öksürük ise akciğerde toplanan mukusun ağız yolu ile dışarı atılmasıdır. Burada önemli olan solunum yolunu nemli tutarak balgamın kolayca sökülmesini sağlamaktır.

Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?

Evde uygulanacak çeşitli yöntemlerle balgamlı öksürükten kurtulmak mümkün. Bitki çayları, çeşitli meyveler, buhar banyosu ve daha bir çok yöntemle balgamlı öksürük tedavi edilebilir.
 1. Bol sıvı tüketmeye özen gösterin.
 2. Sıcak içecekler tercih edin.
 3. Ara ara buhar banyosu yapın.
 4. Bitki çayları tüketin.
 5. Açık havada yürüyün.
 6. Evinizi sık sık havalandırın.
 7. Buhar banyosu yapın.
 8. Sigara tüketimini azaltın ve hatta bir kaç gün içmemeye özen gösterin.
 9. C vitamini alın.

Balgamlı Öksürük İçin Tarifler

 • Bal karabiber ve limon karışımı
Bir bardağa 1 tatlı kaşığı bal yarım limon 1 çay kaşığı karabiber ekleyin. Üzerine kaynamış su döküp biraz ılıdıktan sonra tüketin. Çok sıcak olarak tüketmeniz boğazlarınızı tahriş edebilir. Ek olarak Sayfamızda bulunan' Bal Şerbeti 'Tarifine de göz atabilirsiniz.
 • Tereyağlı Pekmez
Ufak bir tavaya 1 yemek kaşığı tereyağı alın. Üzerine 2 yemek kaşığı pekmez ilave edip ısıtın. sıcaklığı hafif geçtikten sonra bu karışımı tüketin.
 • Buharlı Su
Evde sıcak bir duş alabilirsiniz. Ek olarak Tencerede su kaynatıp Başınıza bir havlu örterek kaynar suya eğilerek solunum yollarınıza buhar tutabilirsiniz. Balgamlı Öksürük için Bu yöntem sizi oldukça rahatlatacaktır.
 • Kuru dut kürü
Aktardan alabileceğiniz kuru dutu bir miktar su ile kaynatıp içebilirsiniz. Oldukça etkili bir balgam söktürücüdür.
 • Günlük Sakızı
Aktarlardan temin edebileceğiniz Akgünlük sakızını kullanmadığınız bir tavaya alıp dumanı çıkana kadar kavurun. Dumanı çıkmaya başlayınca geniş bir pamuk parçasını bu dumanın üzerine tutun. Pamuğun rengi hafif sarardıktan sonra henüz ılıkken göğüs bölgenize bu pamuğu yerleştirin. öksürüğü ciddi şekilde azalttığı bilinmektedir. Bu yöntemi uyumadan önce yaparsanız daha hızlı sonuç alabilirsiniz.
 • Soğan ve bal
1 soğanı büyük parçalara bölüp bir kavanoza alın. üzerine bir miktar bal ekleyip kavanozun kapağını kapatın. Karışımı 1 gece buzdolabında bekletin. Sulanmış bir karışım elde edeceksiniz. Bu sudan  her gün 1 yemek kaşığı tüketin.

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek