• İSTANBUL İMSAK  03:36 GÜNEŞ  05:30 ÖĞLE  13:06 İKİNDİ  17:04 AKŞAM  20:33 YATSI  22:18
  • 32,2031
  • 34,8717

Beklenen açıklama geldi! Yeniden Refah Partisi Cumhur İttifakı'ndan ayrılıyor mu?

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, "Şu an Cumhur İttifakı'nda mısınız?" sorusuna "Değiliz herhalde, onların söylediğine göre. Onlar öyle söylüyorlar" yanıtını verdi.

beklenen-aciklama-geldi-yeniden-refah-partisi-cumhur-ittifakindan-ayriliyor-mu.jpg

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, TBMM'deki 23 Nisan resepsiyonunda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Erbakan, Cumhur İttifakı'na dahil olup olmadıklarına ilişkin soruya "Değiliz herhalde, onların söylediğine göre. Onlar öyle söylüyorlar. Biz zaten hep Milli Görüş'ün içindeydik" şeklinde cevap verdi. Partisinin yerel seçimlerde AK Parti'ye kaybettirip kaybettirmediğine dair bir soruya ise "Hiçbir ilde biz kaybettirmedik. Özellikle ben de baktım. Aradaki puan farkı bizim oyumuzun çok daha üzerinde. Hatta bazı yerlerde MHP, AK Parti'ye kaybettirmiş oldu. Mesela Yozgat'ta, Adıyaman'da, Kilis'te... Ama bizim hiçbir yerde öyle bir etkimiz olmadı" şeklinde cevap verdi.

Erbakan, yeni anayasa çalışmalarına ilişkin olarak da, "Onunla ilgili ne yapmak istediklerini görmemiz lazım. Onu gördükten sonra yetkili kurullarımızla, hukukçularla değerlendirip ona göre bir tavır sergileyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Soruşturmanın ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile seçim sonrasında görüşüp görüşmediğine dair bir soruya Erbakan, "Görüşmedik" yanıtını verdi.

Erbakan, "Şu an Cumhur İttifakı'nda mısınız?" sorusuna da, "Değiliz herhalde, onların söylediğine göre. Onlar öyle söylüyorlar. Biz zaten hep Milli Görüş'ün içindeydik. Doğruya doğru, yanlışa yanlış diyorduk. Şimdi de gene aynısını yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Ama o taraf biraz 'yanlışa da yanlış demeyin, her şeye doğru deyin' noktasında olunca biraz anlaşamadık" şeklinde yanıt verdi.

Malatya'daki Kürecik Radar Üssü ile ilgili itirazlarına da değinen Erbakan, "Oradan alınan istihbaratların ABD ve İngiltere üzerinden İsrail'e fayda sağlayacak şekilde kullanılması... O nedenle Kürecik'i de kapatalım; 'Neden biz bunlara istihbarat sağlayacağız?' diye soruyoruz" ifadelerini kullandı. Erbakan, konuyu yarın Meclis'te düzenleyecekleri basın toplantısında da dile getireceklerini belirtti.

Son olarak, mahalli seçim sonuçlarına ilişkin bir değerlendirme yapan Erbakan, "Biz sahada çok daha yüksek bir teveccühle karşı karşıyaydık. İl Genel Meclisinde yüzde 6,98, belediye başkanlığında 6,2 oy almışız. 110 ilçede yüzde 10'u, 140 ilçede de yüzde 20'yi geçmişiz, 20 ilde de yüzde 10'un üzerinde ve 3 milyonun üzerinde bir oy..." şeklinde konuştu.

Destek