• İSTANBUL İMSAK  03:40 GÜNEŞ  05:32 ÖĞLE  13:06 İKİNDİ  17:03 AKŞAM  20:30 YATSI  22:14
  • 32,2
  • 34,904

Beklenen oldu! Teleferik kazasında bilirkişi raporu açılandı

Antalya'da bayram tatilinde yaşanan teleferik kazasıyla ilgili bilirkişi raporu açıklandı. İhmaller zincirini bir bir ortaya koyan bilirkişi, kabinleri taşıyan makaralar değiştirilmediğini, vidaların da kontrol edilmediğini gözler önüne serdi.

teleferik-kazasinda-bilir-kisi-raporu-acilandi.png

Antalya'da 12 Nisan'da gerçekleşen teleferik kazasının ardından bilirkişi raporu tamamlandı. Rapora göre, teleferik kabininin halatlar üzerinde ilerlemesini sağlayan makaraların değişmesi gerekiyordu. Ancak devrilen direğin birleşim yerindeki vidaların kontrol edilmediği belirlendi. Kazaya neden olan yıpranan makaralar ve vidalar da raporda vurgulandı.

Kaza sonrasında yapılan incelemede, teleferik kabini halat üzerinde ilerlerken yıpranan makaranın kırıldığı ve halatın sıyrıldığı tespit edildi. Kabinin sıkışması sonucu ani bir duruşla sallanmaya başladığı ve direğe çarptığı belirlendi.

Çarpmanın etkisiyle kabinin alt kısmının parçalandığı ve direğin de zarar gördüğü raporda yer aldı. Bilirkişi heyeti, direk civatalarının kontrolünün yapılmadığına ve vidaların aşınmaya uğrayıp uğramadığına dair herhangi bir belgenin bulunmadığına dikkat çekti.

Tutuklu şüpheli teleferik operatörü Serkan Yellice, ilk ifadesinde direk makara lastikleri, rulmanlar ve burçların değişiminin yapılmadığını itiraf etti. Yellice, bakımların yapılamamasının sebebini ise teleferik işletmesinden sorumlu şirketin başkan yardımcısı Ahmet Buğra Samsunlu'nun bizzat onay vermediği ve yerel seçim ve bayram tatili nedeniyle bakımların ihmal edildiğini iddia etti.

Destek