• İSTANBUL İMSAK  03:44 GÜNEŞ  05:38 ÖĞLE  13:15 İKİNDİ  17:13 AKŞAM  20:42 YATSI  22:27
  • 32,9065
  • 35,6871

Bolivya'da askeri darbe! Halk direndi ve kazandı

Bolivya'da darbe girişimi gerçekleştirildiği bildirildi. Ordu, devlet binalarının olduğu meydanda toplandı.Eski Devlet Başkanı Evo Morales, darbeye karşı halkı sokağa çağırdı.

bolivyada-askeri-darbe-morales-halki-sokaga-cagirdi.jpg

Güney Amerika ülkesi Bolivya'da General Jose Zuniga'nın liderliğinde başlatılan askeri darbe girişimi, Devlet Başkanı Luis Arce'nin ve halkın kararlı tepkileriyle başarısızlıkla sonuçlandı.

ASKER, HALKA ŞİDDET KULLANDI

Zuniga'nın emriyle yönetim başkenti La Paz'daki Murillo Meydanı'na ağır silahlar ve birkaç zırhlı araçla giren askerler, halkı zorla alandan uzaklaştırmaya çalıştı.

Hemen ardından hükümet sarayını zırhlı araçlarla kuşatan onlarca asker, kapıları kırarak şiddet kullanarak içeriye girdi.

Sarayın kapılarını kırmadan önce gazetecilere açıklamada bulunan General Zuniga, "Yeni bir bakanlar kurulu olacak, devletimiz bu şekilde devam edemez. Vatanımızı kurtarmak istiyoruz. Devletin gücünü ele geçiren birkaç elitten bıktık artık. Demokrasiyi geri getireceğiz." dedi.

Olaylar devam ederken sosyal medya hesabından kısa bir açıklama yapan Arce, ülkedeki bazı askeri birliklerin usulsüz şekilde harekete geçtiğini ve ordudan demokrasiye saygı gösterilmesini talep etti.

Eski Devlet Başkanı Evo Morales ise sosyal medya hesabından, ordunun hükümete darbe yapmaya çalıştığını duyurdu.

HALK DARBEYE DİRENDİ

Morales, halka ulusal seferberlik çağrısında bulunarak demokrasinin savunulmasını ve Bolivyalıların meydanlara çıkarak darbeye karşı direnmelerini istedi.

Bu çağrıya uyarak binlerce Bolivyalı, darbe girişimini protesto etmek için sokaklara döküldü. Ancak askerler, protestocuları gaz bombaları ve tazyikli suyla durdurmaya çalışarak birçok kişinin yaralanmasına neden oldu.

DEVLET BAŞKANLIĞININ KAPILARI KIRILDI

Askerlerin sarayın kapılarını kırmasının ardından kabine üyeleriyle giriş katına inen Devlet Başkanı Arce, General Zuniga ile hararetli bir tartışma yaşadı. Arce, Zuniga'ya parmak sallayarak askerlerin derhal saraydan çekilmesini ve birliklerine dönmelerini istedi.

DARBECİLER GÖREVDEN ALINDI

Arce, Zuniga dahil üç üst düzey komutanı görevden aldı ve saraydaki ulusa sesleniş konuşmasında Jose Wilson Sanchez'i yeni ordu komutanı olarak atadığını duyurdu.

Sanchez, basına yaptığı açıklamada, saray çevresinde ve caddelerde bekleyen tüm askeri personelin birliklerine dönmesini emretti.

ASKERLER GERİ ÇEKİLDİ

Askerler ve zırhlı araçlar, halkın yoğun tepkileri karşısında saray çevresi ve Murillo Meydanı'nı terk etmek zorunda kaldı.

Saray balkonundan destekçilerine seslenen Arce, "Ülkemiz bir darbe girişimine maruz kaldı. Bu itaatsizliğe izin vermeyeceğim. Demokrasimizi tehdit eden her türlü darbe girişimine karşı dimdik ayakta olacağız." şeklinde konuştu.

DARBECİ GENERAL TUTUKLANDI

Başarısız darbe girişiminin ardından Başsavcılık, Zuniga hakkında yakalama kararı çıkarttı ve askeri kalkışmaya katılan tüm askerler hakkında soruşturma başlattı.

Zuniga, Genelkurmay Başkanlığı karargahından ayrılırken polis ekiplerince gözaltına alındı ve bölgeden hızla uzaklaştırıldı.

bolivya.jpg

Zuniga, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Ben masumum. Arce ile geçtiğimiz pazar günü bir araya geldik. Devlet Başkanı bana durumun çok kötü olduğunu ve ülkenin son derece kritik bir süreçten geçtiğini söyledi. 'Popülaritemin yeniden yükselmesi için bir şeyler yapmalıyız.' dedi." iddiasında bulundu.

Bolivya basınında yer alan haberlere göre, Devlet Başkanı Arce ile bir süredir siyasi gerginlik yaşayan Morales'in 2025'te yapılması beklenen devlet başkanlığı seçiminde aday olacağı öne sürüldü.

Zuniga'nın başını çektiği bazı ordu komutanlarının Morales'in muhtemel adaylığına karşı çıktığı ve bu nedenle Arce hükümetiyle gerginlik yaşadığı iddia edildi.

Zuniga, 24 Haziran'da bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, eski Devlet Başkanı Evo Morales'i hedef alarak, "Yasal olarak böyle bir hakkı yok. Artık bu ülkenin devlet başkanı olamaz. Onun bir kez daha bu ülkeyi yönetmesine izin vermeyiz. Anayasa'yı çiğnerse onu tutuklarız." ifadelerini kullanmıştı.

Evo Morales, Bolivya'da 2019'da düzenlenen devlet başkanı seçimini kazanmasına rağmen dönemin Genelkurmay Başkanı Williams Kaliman'ın istifa çağrısının ardından görevi bırakmak zorunda kalmıştı.

DARBE GİRİŞİMİNE ULUSLARARASI TEPKİ GELDİ

Darbe girişimine uluslararası tepkiler de geldi. Arce hükümetine yönelik darbe girişiminin ardından Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu (CELAC) Dönem Başkanı ve Honduras Devlet Başkanı Xiomara Castro, üye ülkeleri "acil toplantı"ya çağırdı.

Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) Genel Sekreteri Luis Almagro ile Kolombiya, Meksika, Venezuela, Küba ve Brezilya devlet başkanları, askeri darbe girişimine "sert tepki" gösterdi.

Başta Türkiye olmak üzere Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB), ABD, İran, Meksika ve Şili de başarısız darbe girişiminin ardından açıklamalarda bulundu.

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek