• İSTANBUL İMSAK  03:36 GÜNEŞ  05:30 ÖĞLE  13:06 İKİNDİ  17:04 AKŞAM  20:33 YATSI  22:18
  • 32,2031
  • 34,8717

Bu kadarına pes! Obez maymun en sonunda bunu yaptı

Tayland'ın başkenti Bangkok'ta hastalık derecesindeki obezitesi ve abur cubura olan düşkünlüğü nedeniyle "Godzilla" lakabı takılan bir maymun, şişmanlar kampına alındıktan birkaç ay sonra kendini yiyerek hayatını kaybetti.

bosan-da-semerini-ye-obez-maymun-kendini-yedi.png

Godzilla adındaki morbid obez bir maymun, Tayland'ın Bangkok kentindeki bir pazarda alışveriş yapan iyi niyetli müşterilerin kendisini abur cuburla beslemesinin ardından doyumsuz bir iştah geliştirdi. 

Sayısız sağlık sorunu yaşayan 6 yaşındaki maymun, şişmanlar kampına gönderildi ancak 4 kilo verdiği kampta açlıktan kendini yedi. 

Godzilla, tiroid hastalığı, diyabet ve Cushing sendromu (stres hormonu kortizolün aşırı üretimi) ile mücadele ediyordu ve bunların hepsinin ömrünün kısalmasına neden olduğu belirtildi.

Obez makak yakılarak külleri bakıcısı Manop Emsan'a teslim edildi. Manop, Godzilla'yı bebekken evlat edindiğini ve evcil hayvan olarak yıllarca beslediğini söylerken, bu, ülkenin yaban hayatı yasalarına göre yasa dışıydı.

Yetkililer Godzilla'yı cömert müşterilerin ona çikolata, meyve ve tatlı içecekler gibi yüksek şekerli ikramlar sunduğu bir Bangkok pazarında zincirlenmiş halde bulduktan sonra zayıflama kampına götürdü. Makak, 6 yaşındayken kendi türünün standart ağırlığının neredeyse iki katı olan 19 kilo gibi şaşırtıcı bir ağırlığa sahipti. 

Sahibi, Godzilla'yı sağlıksız yiyeceklerle besledikleri için ölümünü hızlandırmakla suçlandı.

Obez makak keşfedildikten sonra gönderildiği kampta dereotu, marul, cırcır böceği, solucan, ayçiçeği çekirdeği ve diğer besleyici yiyeceklerden oluşan sıkı bir diyete tabi tutuldu, kendi başının çaresine bakamayacağından korkulduğu için doğaya da salınamadı.


Godzilla "aşırı kilolu maymunlar için şişmanlar kampına" yerleştirildi ve burada sıkı bir diyete tabi tutuldu. Ancak, kilosunu azaltma çabaları başarısız oldu. Yetkililer tarafından edinilen bilgilere göre, Godzilla, bir gün aşırı açlık hissinden dolayı kendisini yemeye başladı ve hayatını kaybetti.

Destek