• İSTANBUL İMSAK  04:42 GÜNEŞ  06:15 ÖĞLE  13:09 İKİNDİ  16:53 AKŞAM  19:53 YATSI  21:19
  • 32,3854
  • 34,5096

Coca-cola neden reklam yapmıyor?

coca-cola-neden-reklam-yapmiyor.png

1886 yılında kurulan ve ilk reklamı kurulduğu yıl yayınlanmaya başlayan Coca-cola, dünyadaki yayılımını reklam kampanyaları ile sağlamaktadır. II. Dünya Savaşı'ndan sonra Coca-Cola,Amerikan yaşam tarzının bir simgesi olarak önce Avrupa'da, ardından tüm dünyada yaygın reklam kampanyaları ile büyük pazar payı kazandı. Yıllar içinde birçok kola firması çıktı, sayısız telif davaları ve savaşları yaşandı. En sonunda rakiplerini baskılamada ve onların önüne geçmede reklamları en büyük silah olarak kullandı.

Türkiye’deki reklam faaliyetlerine ara verdi

Bilindiği üzere Coca-cola yaptığı bir açıklama ile Türkiye’deki reklam faaliyetlerinin Nisan 2020 itibarıyla geçici olarak durdurulduğu duyurmuştu. Aynı zamanda Almanya ve İngiltere’de de reklamlarını durdurma kararı alan firmanın bu kararı Covid-19 nedeni ile aldığı belirtildi. Reklamın bu denli hayati öneme sahip olduğu bir firmanın reklamlarını durdurması ise insanların aklına türlü sorular getirdi.

Ramazan ayında kola reklamı görmemek

Her yıl Ramazan ayında mevcut reklamlarına daha fazlasını ekleyerek, sözde iftar sofralı ancak ezansız reklamlarla milli ve manevi duygularını etkileyerek satışlarını artırmaya çalışan Coca-cola’nın bu yıl Ramazan ayında reklam yapmama kararı alması memnuniyetle karşılandı. Reklamların durdurulmasının iç yüzünde ne olduğu tartışıladursun şirket yaptığı açıklamada reklam durdurma gerekçesi olarak şunları yayınladı: “Coca-Cola ve tüm markalarımızın reklamlarına Nisan ayından itibaren bir süre ara veriyoruz. Bu süreçte önceliğimiz, çalışanlarımızın ve toplumların güvende ve iyi durumda olduklarından emin olmak. Birlikte mücadele edersek, gerçekten de bir fark yaratabileceğimize inanıyoruz.” dendi. Ancak Coca-cola çalışanlarından ve tüketicilerden bu "göstermelik açıklamaya" tepkiler gecikmedi:  

Destek