• İSTANBUL İMSAK  03:55 GÜNEŞ  05:45 ÖĞLE  13:16 İKİNDİ  17:12 AKŞAM  20:36 YATSI  22:18
  • 33,0035
  • 35,9325

Çocuklara Büyük Sürpriz !

Screenshot_20220528-220248_Chrome-300x169.jpg

Çocuklara yönelik gıda ürünleri üreten Kinder'de büyük bir sorun ortaya çıktı. Kinder Surprise yumurtaları içerisinde salmonella  bakterisi tespit edildi. 100'den fazla çocuğa bulaşan salmonella virüsünün kaynağı belli oldu. Dünya çapında büyük korkuya yol açan virüs, kinder ürünlerinin piyasadan toplatılmasına neden oldu.

İlk olarak İngiltere'de 60 dan fazla çocukta salmonella tespit edildikten sonra detaylı incelemeler başladı. İncelemeler sonucunda bir çok çocuğun salmonella bulaşmış  kinder surprise yumurta yediği anlaşıldı. Çocukların vazgeçilmezi olan kinder'de tespit edilen virüs bir çok ülkeye yayılarak 100'den fazla çocuğa bulaştığı bildirildi. Büyük çikolata üreticisi olan Fererro'nun Kinder Surprise yumurtalarının dışında başka ürünlerinde de salmonella virüsü saptandı. Virüsün 12 ülkede 324 kişiye bulaştığı  bilgiler arasında. Virüsün neden olduğu hastalık en çok 16 yaşın altındaki çocuklarda etkili olduğu tespit edildi. Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'ne (ECDC) göre en fazla virüsün görüldüğü ülke 102 vaka ile İngiltere oldu. Fransa'da da 73 kişiye Salmonella bakterisi bulaştı.

Türkiye'den Kinder kararı

Salmonella bakterisinden sonra Tarım ve Orman Bakanlığı, Kinder ürünlerine analiz yapılma zorunluluğu getirmişti. Piyasadaki kinder ürünleri analizi sonucunda “Ürünlerimizin güvenli olduğu teyit edilmiştir” diyerek konuya açıklık getirildi.  Sürecin başlangıcından beri Ferrero Türkiye olarak Bakanlık ile işbirliği içerisinde hareket etmekteyiz. Bakanlığın 19 Nisan 2022 tarihli açıklaması ve bu kamuoyu duyurumuz ile yanlış anlaşılmaları düzeltmiş olmayı ümit ediyoruz”. diyerek açıklama yapıldı.

KİNDER'DEN AÇIKLAMA

Bir fransız gazeteye yapılan açıklamada  Nicolas Neykov, virüsün ortaya çıktığı Belçika'daki  fabrikaya nasıl girdiğini tespit ettiklerini söyledi. yapılan incelemede, bakterinin fabrikadaki süt yağı tankında bulunan bir filtreden kaynaklandığını belirtti ve şöyle devam etti. "Virüs oraya ya daha önce virüs bulaşmış ham maddeler aracılığıyla ulaştı ya da çalışanlar tarafından bulaştırıldı. "Fabrikayı kapatmıştık, testler negatif çıkınca yeniden açtık. Çok fazla ürün toplattıklarına dikkat çeken Neykov son yirmi yılın en büyük "ürün geri çağırması" olduğunu belirtti .Sadece Fransa'da 3 bin tondan fazla Kinder ürünü piyasadan toplatıldı. Çocuklara  büyük bir sürpriz olan bu durum Aileler tarafından oldukça tepki topladı. insanların çoğu artık Kinder ürünlerine güvenmiyor.  

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek