• İSTANBUL İMSAK  03:24 GÜNEŞ  05:24 ÖĞLE  13:10 İKİNDİ  17:10 AKŞAM  20:45 YATSI  22:36
  • 32,5164
  • 34,7944

Çöpe Dökülen Sebzelerle İlgili Açıklama

Screenshot_20220608-011944_Chrome-300x198.jpg
a655a9e8-4807-4dc8-8780-869bf70be620.png

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde Büyük bir çöp alanına Dökülen kilolarca Sebzenin Görüntüleri sosyal medyaya düşmüştü. Çöpe Dökülen Sebzelerle İlgili Açıklama yapan Gazipaşa Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Hamdi Fidan, "Bu ürünler sofraya uygun değil. Sofraya konacak şekilde olsa döker miyiz? Hayır dökmeyiz" dedi.

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde Arazi bakmak için gezen bir kişi, Çöp toplama alanında dökülmüş Sebzeleri fark etti ve o anları cep telefonunun kamerası ile kaydetti. Sebze ve Meyve fiyatlarının Tavan yaptığı şu dönemde çöp alanına dökülen sebzelerin görüntüleri vatandaşı çileden çıkardı. Görüntülerde Sebzeleri tesadüfen bulduğunu söyleyen kişi; gördüğümüz hainliğe gelin bakın. 'Ülkede neden tarım yok? Sebze meyve neden pahalı?' Buyurun bakın. Ben haberci değilim, gazeteci değilim. Normal sıradan bir vatandaşım. Ürünlerin hepsi yeni dökülmüş. Burada tonlarca ürün var. Şu zor günler geçiren vatandaşın hakkını gasp etmek, çalmaktır. Bunu buraya dökeceğinize bedavadan vatandaşa dağıtın da bir hayra girin" dedi.

Çöpe Dökülen Sebzelerle İlgili Açıklama

Çöp alanına dökülen sebzelere ilişkin açıklama yapan Gazipaşa Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Hamdi Fidan, Gazipaşa'da üretimin ihracata yönelik olduğunu, günlük yaklaşık 500 ton ihracat yaptıklarını söyledi. Daha Sonra İhracata giden ürünlerin ambalajlanma veya sevk sırasında zarar görenlerini seçtiklerini belirten Fidan, seçilen ürünler içerisinde iç piyasada da kullanılamayacak olanları ayırdıklarını dile getirdi. Görüntülerdeki ürünlerin iç piyasada da kullanılamayacak ürünler olduğunu belirten Fidan, "çıkma" olarak adlandırılan ürünleri iç piyasada sattıklarını vurguladı.  "Hiç kimse bir kilo sebzesini veya meyvesini çöpe atmaz " Gazipaşa Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Hamdi Fidan, "Yenecek durumda olan ürünleri zaten değerlendiriyoruz. Ancak Sofraya konulmayacak olan ürünleri de belediyenin konteynırları var oraya koyuyoruz. Akşam çöpler dökülüyor. Oradaki ürünlerin böcekli olduğunu, sofraya konulmayacak kapasitede olduğunu görürsünüz. Hiç kimse bir kilo sebzesini veya meyvesini çöpe atmaz. Ürünün pahalanması için böyle bir şey yapılamaz. Gazipaşa'daki ürünün tamamını çöp atsanız piyasayı etkileyemezsiniz. Bugün Fethiye'den Hatay'a kadar domates üretiliyor. İsterseniz Gazipaşa'da hiç üretmeyin yine de piyasayı etkileyemezsiniz. Bize gelsin kendisine lazımsa o ürünleri nakliyesi de bize ait olmak üzere verelim. Yiyebiliyorsa, o ürünleri sofraya koyabiliyorsa memnuniyetle cebimden karşılamak kaydıyla ikram ederim. Bu ürünler böceklidir. Sizi göremezsiniz sizi örnek olarak gösterebilirim dış olarak çok güzel ama içine baktığınızda böcek var. İnsan sağlığıyla oynayamazsınız. Biz bu konuda çok titiz davranıyoruz"  diyerek açıklamalarına devam etti.  "Daha önce fiyatı yükseltmek için bu tarz şeylerin yapıldığını biliyoruz " Görüntüleri izledikten sonra birçok şey aklımıza geldi. Daha önce fiyatı yükseltmek için bu tarz şeylerin yapıldığını biliyoruz. Böyle bir şey mi yoksa farklı bir şey mi araştırdık. Ancak Görüntülerdeki ürünler tamamen mevsim sonu, üretim fazlası olduğunu anladık. Bu mevsimde zararlı böcekler biraz daha fazla oluyor. Dahası Bu zararlı böcekler domatese girip domatese zarar veriyor. İhracata da gönderemediğimiz bu ürünler iç tüketimde tüketilmiyor. Dolayısıyla evde kalan mal da halde kalıyor. Halde 150 tane esnafımız var. ve Orada herkesin beşer onar paket attığını düşünürsek çok fazla yoğunluk oluyor. Ayrıca bir ilaç kalıntısı ile ilgili bir durum var. Tamamı mevsimin getirdiği hemen hemen her yıl bu mevsimlerde olan bir şey" şeklinde konuştu.

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek