• İSTANBUL İMSAK  03:44 GÜNEŞ  05:38 ÖĞLE  13:15 İKİNDİ  17:13 AKŞAM  20:42 YATSI  22:27
  • 32,9065
  • 35,6871

Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi! Sigarasız nesil yasası geliyor!

Hükümet, gençleri tütün ve tütün ürünlerinden korumak için harekete geçti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sigarasız nesiller yetiştirmek ve tütün endüstrisinin halk sağlığına yönelik tehditini ortadan kaldırmak amacıyla talimat verdi.

cumhurbaskani-erdogan-talimat-verdi-sigarasiz-nesil-yasasi-geliyor.png

Yasa teklifinin taslak metnine hazırlık için ilgili kurum ve kuruluşlarda çalışmalara başlandı. Sağlık Bakanlığı'na sunulacak taslakta, halk sağlığını korumakla yükümlü kurum ve kuruluşlar arasında yapılacak görüşmeler neticesinde belirlenecek bir tarihin esas alınması ve bu tarihten sonra doğan kuşaklara sigara satışının yasaklanması yer alacak.

Yasanın çıkacağı tarihe bağlı olarak 2009 sonrasında doğan nesillere sigara ve tütün ürünü satışının ömür boyu yasaklanması ele alınacak.
Üzerinde çalışılacak diğer konu ise tütün, tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanunu'nda değişikliğe gidilmesi olacak.

Tütün şirketlerinin sigara izmaritlerini temizlemek için çöp vergisi ödemesi gündeme gelecek. Düzenleme için yeni yasama dönemde çalışmalara başlanacak.

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek