• İSTANBUL İMSAK  03:36 GÜNEŞ  05:30 ÖĞLE  13:06 İKİNDİ  17:04 AKŞAM  20:33 YATSI  22:18
  • 32,189
  • 34,9449

Doğu Anadolu kara gömüldü

Doğu Anadolu'nun şehirleri Bitlis, Van, Muş ve Hakkari'de şiddetli kar yağışı ve olumsuz hava koşulları, ulaşımı durdurdu.

dogu-anadolu-kara-gomuldu.jpg

Kar kalınlığının şehir merkezinde 45 santimetre, yüksek kesimlerde ise yer yer 3 metreyi bulduğu Hakkari’de, kara gömülen araçlar zorlukla çıkartılıyor. Kar kalınlığının yer yer 1 metreyi aştığı Yüksekova ilçesinde, tek katlı evler ve arabalar karla kaplandı. Yüksekova merkeze 50 kilometre mesafedeki Dağlıca köyü yolunda 5 metreyi aşan kar tünelleri görenleri şaşırtırken, tünelde çalışan iş makinaları ise kardan dolayı gözden kayboldu.

GÜZEL MANZARALAR OLUŞTU
Kar kalınlığı, bazı yerlerde 2 metreye kadar ulaştı. Karın merkezde 1, yüksek kesimlerde ise 2 metreye kadar ulaştığı Bitlis’te araçlar ve tek katlı evler kara gömüldü. Bingöl’de, kent merkezinde 30 santimetre olan kar kalınlığı, Karlıova ilçesi gibi yüksek rakımlı bölgelerde kar derinliği 1 metreye ulaştı. Yoğun kar yağışı nedeniyle Siirt-Şırnak karayolu kapandı. Hakkâri-Çukurca karayoluna düşen çığ ise ekipler tarafından kaldırılarak yol açıldı. Erzincan’da etkili olan kar yağışı ile beyaza bürünen Girlevik Şelalesi'nde güzel manzaralar oluştu. Sivas'ta, sıcaklık geceleri eksi 16 dereceye kadar düştü.
676773.jpg676769.jpg
VATANDAŞLAR HASRET GİDERDİ
Soğuk hava nedeniyle Kangalların kışlık post tüylerine geçişi de başladı. Osmaniye'nin yaylaları beyaza büründü, kara hasret vatandaşlar beyaza bürünen Düziçi İlçesindeki bin 800 rakımlı Dumanlı yaylasına koştu. Kar, Batı’da etkili oluyor. Kütahya ile Bursa'yı birbirine bağlayan Domaniç-İnegöl karayolu da kar nedeniyle trafiğe kapatıldı. Karabük'ün tarihi Safranbolu İlçesi karla birlikte doyumsuz bir manzara oluştururken, ilçenin yüksek kesimlerinde kar kalınlığı yer yer 20 santimetreyi buldu. Ardahan-Artvin kara yolunun Sulakyurt mevkiindeki farklı noktalarda 2 tilkinin karla kaplı alanda yem arayışı görüntülendi. Uzun süre alanda yem arayan bir tilkinin avını yakalama anı ise kameraya yansıdı.
 

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek