• İSTANBUL İMSAK  03:25 GÜNEŞ  05:24 ÖĞLE  13:09 İKİNDİ  17:09 AKŞAM  20:44 YATSI  22:34
  • 32,3709
  • 34,7971

Fahiş fiyatlara yasal düzenleme önlemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk kez açıkladı. Kamuda tasarruf ve fahiş fiyata karşı alınacak önlemler nelerdir?

fahis-fiyatlara-yasal-duzenleme-onlemi.png

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Irak ziyareti dönüşünde gazetecilerle yaptığı sohbette fahiş fiyatlarla mücadele konuşuldu. Erdoğan, yeni ve daha etkili önlemler alınacağını belirtti ve "Bunu kim yaparsa yapsın bedelini fazlasıyla ödeyecek" dedi. Ayrıca, ürün fiyatlarının ambalajların üzerine yazılması önerisi de değerlendirileceğini ifade etti.

Fahiş fiyatlarla mücadele için yeni bir düzenleme gündemde. Bu düzenlemenin temelinde, ürün ambalajlarının üzerine fiyatların yazılması önerisi bulunuyor. Bazı ürünlerde zaten "tavsiye edilen fiyat" ibaresi bulunuyor ancak yeni düzenlemeyle birlikte tüm ürünlerde bu uygulamanın genişletilmesi hedefleniyor. Eğer bu uygulama hayata geçirilirse, günlük fiyat değişimleri rafa kalkacak ve tüketicilerin daha net bir şekilde fiyatları görmesi sağlanacak.

Ticaret Bakanlığı, bu uygulamanın devreye alınması için gerekli yasal düzenlemeleri hazırlamaya başladı. Sektör temsilcilerinin görüşleri de alınarak oluşturulacak yeni düzenlemenin detayları yakın zamanda netleşecek.

TÜRKONFED Hukuk Komisyonu Üyesi Dr. Mücahit Saraçlı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, tavsiye edilen fiyatı üreticinin belirlediğini ve satıcının bu fiyata kâr marjını ekleyerek satış yaptığını ifade etti. Bu uygulamanın, fahiş fiyat uygulaması yapanları daha kolay tespit etmeyi sağlayacağını söyledi.

TÜRKONFED Başkan Vekili Av. İbrahim Güllü ise, ambalajlı gıda maddeleri ve temel maddelerin üzerine tavsiye edilen satış fiyatı uygulamasının fiyat artışlarını engelleyeceğini ve fahiş fiyat uygulaması yapanların tespitini kolaylaştıracağını belirtti.

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek