• İSTANBUL İMSAK  03:24 GÜNEŞ  05:24 ÖĞLE  13:10 İKİNDİ  17:10 AKŞAM  20:45 YATSI  22:36
  • 32,5164
  • 34,7944

Heyecan dorukta! İkinci Türk Astronot ne zaman uzaya çıkacak?

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'dan sonra, uzay yolculuğu için seçilen ikinci Türk astronot Tuva Cihangir Atasever'in uzay macerası ne zaman başlayacak? Uzaya ne zaman gidecek? Heyecanla beklenen bu tarihi an için geri sayım başladı. Detaylar için haberi okumaya devam edin...

heyecan-dorukta-ikinci-turk-astronot-ne-zaman-uzaya-cikacak.jpg
a655a9e8-4807-4dc8-8780-869bf70be620.png

Uzayın sınırlarını zorlamak için heyecanla beklenen bir yolculuk, ikinci Türk astronot Tuva Cihangir Atasever'in adıyla anılıyor. Uzaya yapacağı seyahatle Türkiye'nin gururu olmaya hazırlanan Atasever'in, uzaya gönderileceği tarih merak konusu oldu. Heyecan ve umut dolu bekleyiş, gökyüzüne doğru yeni bir yolculuğun başlangıcını müjdeliyor.

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Yusuf Kıraç, ikinci astronot olan Tuva Cihangir Atasever'in uzaya gideceği tarihi paylaştı.
 
İKİNCİ TÜRK ASTRONOT UZAYA NE ZAMAN GİDECEK?
Kıraç, nisan ayında da ikinci astronot Tuva Cihangir Atasever'i yaklaşık 80 kilometrelik bir yörünge altı uçuş için uzaya gönderecekleri bilgisini vererek, onun da yaklaşık 7 deney gerçekleştireceğini söyledi.
Atasever'in dönüşünü de heyecanla bekleyeceklerini vurgulayan Kıraç, "Nisanın ilk haftaları gibi Tuva'nın uzay yolculuğu gerçekleşecek gibi görünüyor." diye konuştu.
 
TUVA CİHANGİR ATASEVER KİMDİR?
Tuva Cihangir Atasever, 12 Ağustos 1992'de Ankara'da doğdu.
Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun oldu.
Daha sonra Irvene'deki Kaliforniya Üniversitesinde elektrik-elektronik mühendisliği alanında yüksek lisans yaptı. Ardından ROKETSAN'da 5 yıl boyunca aviyonik sistem mühendisi olarak çalıştı.
Türkiye'nin insanlı uzay görevi için seçilen adaylar eğitimlerine ABD'de devam ediyor.
 
 

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek