• İSTANBUL İMSAK  03:40 GÜNEŞ  05:32 ÖĞLE  13:06 İKİNDİ  17:03 AKŞAM  20:30 YATSI  22:14
  • 32,2
  • 34,904

İsmailağa Cemaati’nin lideri Hasan Kılıç vefat etti: Hasan Kılıç kimdir, neden öldü?

İsmailağa Cemaati'nde Mahmut Ustaosmanoğlu'nun vefatından sonra liderliğe geçen Hasan Kılıç Efendi, 93 yaşında Hakk'a yürüdü.

ismailaga-seyhi-hasan-kilic-vefat-etti.png

İsmailağa Cemaati’nin lideri Hasan Kılıç (94), tedavi gördüğü Bezmialem Vakıf Üniversitesi Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Hasan Kılıç, dün Fatih Camii'nde ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından dualarla son yolculuğuna uğurlandı. 

FATİH CAMİİ’NDE İNSAN SELİ
Cenaze töreni nedeniyle cami ve çevresinde yoğun güvenlik önlemi alındı. Fatih Camii'ne çıkan yollar araç trafiğine kapatıldı. Vatandaşlar ise sabahın erken saatlerinden itibaren Fatih Camii avlusunu doldurmaya başladı. Kılıç’ın cenazesi için Türkiye'nin dört bir yanından yüzbinlerce insan Fatih'e akın etti. 

ERDOĞAN DA CENAZEYE KATILDI 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da cenaze törenine katıldı. Namazın ardından tabuta omuz veren Erdoğan, İsmailağa Cemaati’ne başsağlığı dileklerini ileterek, taziyede bulundu. İş, siyaset, akademi, medya ve kültür-sanat dünyasından pek çok isim, Kılıç’ı son yolculuğunda yalnız bırakmadı.

TOPÇU AÇIKLADI 
İsmailağa Camii imamı Salih Topçu, İsmailağa Cemaati'nin manevi lideri olarak Fikri Doğan'ın tayin edildiğini söyledi. Cenazede konuşan Topçu, 'Hasan Kılıç hocamızın tensibiyle, teklifiyle camiamızın başında cenaze namazını kıldıran, İsmailağa Camii'nde görev yapan kıymetli Fikri Doğan hocamız Hasan efendi hasretlerimizin yerine tayin edilmiştir.' dedi.

Kılıç, cenaze namazının ardından Sakızağacı Şehitliği'ndeki aile kabristanında toprağa verildi. Kılıç’ın vefatının ardından İsmailağa Cemaati’nin yeni lideri Fikri Doğan oldu. 

HASAN KILIÇ KİMDİR?
1930 yılında Trabzon'un Çaykara ilçesinde doğan Hasan Kılıç, gençlik yıllarında eğitimini tamamladıktan sonra askerlik hizmetini Bursa'da yerine getirdi. Manevi eğitimini Nuri Efendi'den alan Kılıç, daha sonra Mahmut Ustaosmanoğlu ile Trabzon'un Of ilçesinde Arapça eğitimi sırasında tanıştı.

Mahmut Ustaosmanoğlu'nun vefatının ardından, Kılıç, İsmailağa Cemaati'nin lideri olarak görev aldı ve cemaatin başında bulundu. Evli ve 8 çocuk babası olan Kılıç, İslami ilimlerde önemli eserlere imza attı.Tembihat, Mektubat-ı Mahmudiye, Fatiha Tesviri ve Umre Sohbetleri gibi eserleri kaleme alan Kılıç, İsmailağa Cemaati'nin manevi mirasını sürdürdü.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ZİYARET ETMİŞTİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum, 31 Mart yerel seçimleri öncesi Kılıç'ı ziyaret etmişti.

Destek