• İSTANBUL İMSAK  04:31 GÜNEŞ  06:06 ÖĞLE  13:07 İKİNDİ  16:54 AKŞAM  19:59 YATSI  21:28
  • 32,5586
  • 34,683

Kim Milyoner Olmak İster'de 5 milyonluk 'Bakara suresi' sorusu

Atv kanalında ekranlara gelen Kim Milyoner Olmak İster isimli yarışma programında, 5 milyon liralık soru yarışma tarihinde ilk kez açıldı. 19 yaşındaki yarışmacı Berk Göktaş'a yöneltilen 'Bakara suresinde, kendilerine bıldırcın eti ve kudret helvası verilmesine rağmen İsrailoğullarının, 'biz bir çeşit yemeğe asla katlanamayız' diye isyan edip Hz. Musa'dan 'Rabb'ine dua et de versin' diyerek istedikleri arasında hangisi yoktur?' sorusu yöneltildi. Yarışmada sorulan soru kısa sürede sosyal medyada gündem oldu. Göktaş, soruya doğru cevap vererek büyük ödülü kazandı. İşte 5 milyonluk sorunun cevabı..

kim-milyoner-olmak-isterde-5-milyonluk-bakara-suresi-sorusu.jpg

Atv kanalında ekranlara gelen Kim Milyoner Olmak İster isimli yarışma programında, 5 milyon liralık soru yarışma tarihinde ilk kez açıldı. 19 yaşındaki yarışmacı Berk Göktaş'a yöneltilen "Bakara suresinde, kendilerine bıldırcın eti ve kudret helvası verilmesine rağmen İsrailoğullarının, 'biz bir çeşit yemeğe asla katlanamayız' diye isyan edip Hz. Musa'dan 'Rabb'ine dua et de versin' diyerek istedikleri arasında hangisi yoktur?" sorusu yöneltildi. Yarışmada sorulan soru kısa sürede sosyal medyada gündem oldu. Göktaş, soruya doğru cevap vererek büyük ödülü kazandı. İşte 5 milyonluk sorunun cevabı...

Sunucu Kenan İmirzalıoğlu, Göktaş'a, "Bakara suresinde, kendilerine bıldırcın eti ve kudret helvası verilmesine rağmen İsrailoğullarının, 'biz bir çeşit yemeğe asla katlanamayız' diye isyan edip Hz. Musa'dan 'Rabb'ine dua et de versin' diyerek istedikleri arasında hangisi yoktur?" sorusunu yöneltti.

Şıklar arasında ise, "Mercimek, soğan, nohut ve sarımsak" yer aldı.

Soru ve cevabı kısa sürede sosyal medyada gündem oldu.

3333.jpg

SORUNUN CEVABI NEDİR?

Bakara suresinin 61'inci ayetinde 'sarımsak, mercimek ve soğan' yer alıyor. Buna göre; 5 milyonluk sorunun cevabı nohut.

Bakara suresinin 61'inci ayetinin tamamı ise şöyle:

"Hani, “Ey Mûsâ! Biz bir çeşit yemeğe asla katlanamayız. O hâlde, bizim için Rabbine yalvar da, o bize yerden biten sebze, kabak, sarımsak, mercimek, soğan versin” demiştiniz. O da size, “İyi olanı düşük olanla değiştirmek mi istiyorsunuz? Öyle ise inin şehre! İstedikleriniz orada var” demişti. Böylece zillet ve yoksulluk onları kapladı. Onlar, Allah'ın gazabına uğradılar. Bunun sebebi, onların; Allah'ın âyetlerini inkâr ediyor, peygamberleri de haksız yere öldürüyor olmaları idi. Bütün bunların sebebi ise, isyan etmek ve aşırı gitmekte oluşlarıydı."

19 yaşındaki yarışmacı Berk Göktaş, soruya doğru cevap vererek büyük ödülü kazandı.

Destek