• İSTANBUL İMSAK  03:36 GÜNEŞ  05:30 ÖĞLE  13:06 İKİNDİ  17:04 AKŞAM  20:33 YATSI  22:18
  • 32,189
  • 34,9449

Korku sokakları sarıyor! Avrupa'da başıboş köpek sorunu nasıl çözüldü?

Başıboş köpek sorununda can kayıpları artıyor. Hayati sonuçlara yol açan saldırılara ilişkin çözüm örnekleri ise Avrupa'dan geldi.

korku-sokaklari-sariyor-avrupada-basibos-kopek-sorunu-nasil-cozuldu.jpg

Son bir ayda iki yaşlı kadının başıboş köpekler tarafından parçalanarak öldürülmesi, başıboş köpek sorunun içinden çıkılmaz bir hal aldığının göstergesi oldu. Son 2 yılda yüze yakın insan başıboş köpeklerin saldırısında yaşamını yitirdi. Yetkililer sokaklarda 10 milyon civarında başıboş köpek olduğunu değerlendiriyor. Popülasyonu artan başıboş köpekler, artık sadece yalnız ve güçsüz insanlara değil kalabalık gruplara da saldırmaya başladı. Hayati sonuçlara yol açan saldırılar kuduz tedirginliğine de yol açıyor. 
 
Bu sorunun çözümü için Avrupa'dan ilham alınabilecek bazı örnekler:
 
Fransa: Evcil hayvanlarını sokağa bırakanlar 3 yıl hapis ve 45 bin Euro para cezasına çarptırılıyor. Başıboş hayvanlar bakım merkezleri ya da barınaklara alınıyor. Sahiplendirilmeyen hayvanlar uyutulabiliyor.
 
İspanya: Çip takılması zorunlu. Kısırlaştırma da uygulanıyor. Evcil hayvanlarını sokağa terk edenlere 10 bin Euro'ya kadar para cezası uygulanıyor.
 
Belçika: 1998'den bu yana sokak hayvanlarına çip takılıyor.
 
İngiltere: Köpeklere çip takmak zorunlu. Barınağa getirilen bir hayvanın bir hafta boyunca sahibi aranıyor. Sahibine ulaşılamayan ya da sahiplendirilemeyen köpekler uyutuluyor.
 
İsviçre: Sokağa bırakılan hayvanlar toplanıyor. Barınaklara alınıyor. Sahiplendirilemezse uyutuluyor.
 
İtalya: Başıboş köpekler sokaklardan toplanıyor. Barınaklara alınıyor. Sahibine ulaştırılmaya çalışılıyor. Sahiplendirilmeyenler barınaklarda kalıyor. Agresif durumu olanlar uyutuluyor.
 
Almanya: Köpek sahibi olmak vergiye tabi. Sokaklardan toplanan hayvanlar barınağa getiriliyor.
 
İsveç: Tüm köpeklere çip takmak zorunlu olarak uygulanıyor.
 
Polonya: Sahipsiz hayvanlar, sokaktan toplanıyor. Çip takılıyor ve kısırlaştırılıyor.
 
Yunanistan: Evcil hayvanlar için kimlik çıkartılıyor. Sadece bir defa yavrulamalarına müsaade ediliyor. Sahipsiz hayvanlar toplanıp kısırlaştırılıyor.
 
21 AYDA 92 KİŞİ ÖLDÜ
Güvenli Sokaklar ve Yaşam Hakkı Savunma Derneği Başkanı Murat Pınar'ın açıklamasına göre 5 Mart 2022'den 2023'ün sonuna kadar 40'ı çocuk, 92 kişi hayatını kaybetti. Almanya merkezli istatistik şirketi Statista, dünyada her yıl yaklaşık 35 bin insanın köpek saldırılarında hayatını kaybettiğini açıkladı.
 

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek