• İSTANBUL İMSAK  03:34 GÜNEŞ  05:29 ÖĞLE  13:07 İKİNDİ  17:05 AKŞAM  20:34 YATSI  22:20
 • 32,189
 • 34,9449

Mavi Marmara Saldırısı Nasıl Gerçekleşti?

mavi-marmara-saldirisi-12-yilinda.png

Mavi Marmara gemisinin öncülük ettiği beş gemilik bir filo, bundan 12 yıl önce Gazze'ye yardım götürmek amacıyla Uluslar arası sularda seyir halindeyken İsrail'in saldırısına uğramıştı. Mavi Marmara saldırısı'nda 10 yardım gönüllüsü hayatını kaybetti ve çok sayıda yaralımız açık sularda hayat mücadelesi verdi.  Mavi Marmara Saldırısı Nasıl Gerçekleşti? 12. yılında tüm detayları ile haberimizin devamında..Mavi Marmara Saldırısı 12. Yılındaİsrail, Filistin Seçimlerinden sonra Gazze'ye ekonomik ve siyasi Yaptırımlar uygulamaya başladı. Gazze'yi havadan, karadan ve denizden abluka altına aldı. Dışarıdan insan, yardım ulaştırmada sınırlamalar getirdi. Hal böyle iken Gazze halkı adeta bir açık hava hapishanesinde yaşam mücadelesi veriyordu..2010 Mayıs ayında uluslar arası sivil toplum örgütü bağışlarla toplanan 6 bin tonluk insani yardımı Gazze’ye ulaştırmak için bir yardım filosu oluşturdu.  Mavi Marmara filosu Bağışların yanı sıra 750 aktivisti de taşımaktaydı. Almanya, Kuveyt, İsrail, İrlanda, İsveç, Yunanistan, Güney Kıbrıs, Fas, Yemen, Mısır ve Cezayir gibi 36 ülkeden gelen aktivistler arasında 15’den fazla milletvekili, 60’ın üzerinde uluslararası basın mensubu, sanatçılar ve Nobel Barış Ödüllü aktivistler de yer alıyordu.

Mavi Marmara Saldırısı Nasıl Gerçekleşti? 

Önce Uluslar Arası sularda seyreden Mavi Marmara filosuna İsrail'den tehdit mesajları geldi. Daha sonra Havadan ve denizden tacizlerde bulundu. Filodaki yardım gönüllüleri saldırıya uğrayacaklarını anladıklarında kendilerini savunmak için harekete geçti. Ancak Gemide silah Veya yaralayıcı herhangi bir savunma aleti mevcut değildi. Gemide bulunan ve Yaşananlara Birebir Şahitlik eden Gazi Canip Tunç  saldırı öncesini ve saldırı anında yaşananları böyle anlatıyor.. https://www.youtube.com/shorts/k7A8_qe5z1Y Sabah Ezanı ile birlikte İsrail Filoya tamamen saldırıyı başlatarak o kara gün yaşanmış oldu. Önce Sivillere sis ve ses bombaları ile daha sonra ateş açarak hedef gözetmeksizin bir katliam gerçekleştirdi. İsrail Askerlerinin açtığı ateş sonunca 9 yardım gönüllüsü hayatını kaybetti. Başından vurularak ağır yaralanan aktivist Uğur Süleyman Söylemez tam 4 yıl bitkisel hayatta yaşam mücadelesi verdikten sonra hayata gözlerini yumarak saldırı sonrası Şehit sayımız 10'a yükseldi.

İSRAİL GEMİYİ ELE GEÇİRDİ

İsrail askerleri tarafından iki saat süren saldırının ardından Mavi Marmara ve filoda bulunan bütün gemiler ele geçirildi. Gemide ayakta ve yaralı olmayan herkese kelepçeler takıldı. Yaralı olan sivillere yardım etmek isteyen yolculara engel oldu. Yaralılar ancak bir kaç saat sonra hastanelere götürüldü. Elleri kelepçeli halde bekleyen yolcuların insani temel ihtiyaçlarının giderilmesine izin verilmedi. Hatta Üzerlerinde ne varsa çıkartıldı.. Saatler sonra yolculara ancak su verilebildi. Yaralılar hastaneye, Diğer yolcular Ber Şeva Hapishanesine götürüldü. Sonrasında 2 haziran günü ise ülkemize teslim edildi.

Mavi Marmara Saldırısı Sonrasında Yaşananlar

Türkiye olay sonrası İsrail ile ilişkilerini sonlandırmış ve tekrar eski iletişimi sağlamak için 3 şart koşmuştur. İsrail'in Özür dilemesi, Hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödenmesi ve İsrail'in Gazze ablukasını sona erdirmesi. İsrail olaydan tam 3 yıl sonra Türkiye'den resmi olarak özür dileyip, hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödemeyi kabul etmiştir. İsrail Olaydan yaklaşık 6 buçuk yıl sonra 20 milyon dolar tazminat ödemiştir.

Mavi Marmara Saldırısı'nda Şehit olan İsimler

 • Şehit Cevdet Kılıçlar
 • Şehit Necdet Yıldırım
 • Şehit Uğur Süleyman Söylemez
 • Şehit İbrahim Bilgen
 • Şehit Furkan Doğan
 • Şehit Fahri Yaldız
 • Şehit Çetin Topçuoğlu
 • Şehit Cengiz Songür
 • Şehit Cengiz Akyüz
 • Şehit Ali Haydar Bengi
 

Destek