• İSTANBUL İMSAK  04:42 GÜNEŞ  06:15 ÖĞLE  13:09 İKİNDİ  16:53 AKŞAM  19:53 YATSI  21:19
  • 32,3854
  • 34,5096

Mesai saatleri kısalıyor mu? Mesai saatleri düzenlemesinde son durum nedir?

Çalışanları yakından ilgilendiren 'çalışma saatlerindeki güncelleme' merak ediliyor. Peki ama mesai saatleri kısalıyor mu? Çalışma saatleri düşecek mi? İşte mesai saatleri düzenlemesinde son durum!

mesai-saatleri-kisaliyor-mu-mesai-saatleri-duzenlemesinde-son-durum-nedir.jpg

Çalışanları yakından ilgilendiren 'çalışma saatlerindeki güncelleme' merak ediliyor. Peki ama mesai saatleri kısalıyor mu? Çalışma saatleri düşecek mi? İşte mesai saatleri düzenlemesinde son durum nedir?

MESAİ SAATLERİ KISALIYOR MU?

Ülkemiz haftalık 45 saatlik çalışma süresi ile mesaisi en uzun ülkeler arasında yer alıyor. Avrupa'da yeni yeni başlayan dört günlük çalıştırma sistemine karşılık Türkiye'de mesai saatlerini yönelik bir değişiklik gündeme getirildi. Hükümet 45 saat olan mesaj süresini 40 saate indirecek ve hafta sonu iznini iki güne çıkaracak yeni bir çalışma yapıyor.

ÇALIŞMA SAATLERİ NEDEN KISALTILIYOR?

Hükümet çalışma hayatına ilişkin mevzuat dağınıklığının giderilmesi amacıyla yeni bir güncelleme için adım attı. Mevzuat dağınıklığını gidermek ve yenilemek amacıyla yeni bir çalışma yürütülüyor. Bu çalışma kapsamında mesai saatlerinin düşürülmesi, ücretlerinin gözden geçirilmesi, haftalık izinlerin güncellenmesi yer alıyor.
Avrupa'da uygulanmaya başlayan 4 gün çalışma 3 gün izin sistemi sayesinde refah seviyesi yükselmiş, çalışanların verimi arttığı gözlemlendi. İşlerin daha kolay ve kısa sürede hallolması da, vakit tasarrufu sağladı. Şimdilerde aynı sistemin ülkemizde uygulanması bekleniyor.

HAFTALIK İZİN NE KADAR OLACAK?

Çalışma saatlerinin yanı sıra 'Haftalık izin iki güne mi çıkacak?' sorusu da gündeme geldi. Söz konusu çalışma kapsamında mesai saatlerinin 40 saati düşürülmesinin yanı sıra haftalık izinlerini güne çıkması da bekleniyor. Fakat konuyla ilgili henüz net bir düzenleme olmadığı için açıklama yapılmıyor. Açıklama yapıldığı takdirde detaylara sitemizden ulaşabilirsiniz.
 
 

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek