• İSTANBUL İMSAK  03:25 GÜNEŞ  05:26 ÖĞLE  13:11 İKİNDİ  17:11 AKŞAM  20:47 YATSI  22:39
  • 32,84
  • 35,1096

Meteoroloji'den yoğun kar uyarısı: Önlemleri alın

Meteoroloji'den yoğun kar uyarısı geldi. Peki, İstanbul'a kar yağacak mı?

meteorolojiden-yogun-kar-uyarisi-hayati-onlemleri-alin.jpg
a655a9e8-4807-4dc8-8780-869bf70be620.png

 
İstanbul'da beklenen kar yağışıyla ilgili meteorolojik tahminler dikkatle takip ediliyor. Sosyal meydada, "İstanbul'a ne zaman kar yağacak" şeklinde sorular yazılıyor. Türkiye genelinde etkili olan soğuk hava dalgasıyla birlikte, Meteoroloji Genel Müdürlüğü yoğun kar yağışı uyarısında bulundu. Özellikle Batı ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda yoğun kar yağışının beklendiği belirtilirken, vatandaşlar güvenlikleri için gerekli tedbirleri alması konusunda uyarıldı.

ÜLKE GENELİ DEĞERLENDİRİLDİ
 
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre ülke genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgeleri ile Ege'nin kuzey, Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve doğu, İç Anadolu'nun doğu kesimleri ile Eskişehir çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. 

KUVVETLİ OLACAK
 
Kıyılarda yağmur ve sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların Doğu Karadeniz kıyı illeri ile Hakkari, Şırnak ve Siirt ile Van'ın güney çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Yoğun kar yağışı beklenen Bolu, Hakkari ve Şırnak için "turuncu", Artvin, Bingöl, Bitlis, Giresun, Kastamonu, Mardin, Muş, Rize, Sakarya, Siirt, Trabzon, Van, Zonguldak, Bartın, Karabük ve Düzce için "sarı" uyarıda bulunuldu.

SICAK ORTAMLAR OLUŞTURUN
 
Meteoroloji yetkilileri, yoğun kar yağışı nedeniyle oluşabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli olmalarını ve gerekli önlemleri almalarını tavsiye etti. Evden çıkacak olanların özellikle kış lastiği takmaları ve uzun yolculuklardan kaçınmaları gerektiği belirtildi. Kar yağışının yanı sıra soğuk hava koşullarının da etkili olacağı vurgulanırken, vatandaşların özellikle yaşlılar ve çocuklar için evlerinde güvenli ve sıcak ortamlar oluşturmaları gerektiği hatırlatıldı.

ACİL DURUM PLANLARI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ
 
Isınma amaçlı kullanılan cihazların doğru şekilde kullanılması ve yangın riskine karşı dikkatli olunması gerektiği de önemle vurgulandı. Yoğun kar yağışı ve soğuk hava koşullarının devam edeceği beklentisiyle, vatandaşlar yetkililerin güncel uyarılarını takip etmeli ve gerektiğinde acil durum planlarını gözden geçirmelidir.
 

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek