• İSTANBUL İMSAK  04:31 GÜNEŞ  06:06 ÖĞLE  13:07 İKİNDİ  16:54 AKŞAM  19:59 YATSI  21:28
  • 32,5586
  • 34,683

Muharrem Ayı Ne Zaman

Screenshot_20220515-010537_Chrome-300x171.jpg

Ramazan Ayının sona ermesiyle birlikte Muharrem Ayı hazırlığı başladı. Ramazandan Çıkan Müslümanlar şimdi de Muharrem Ayı ne zaman, hangi tarihte sorgulamaya başladı. İçerisinde Aşure gününün de bulunduğu Muharrem Ayı  ne zaman başlıyor işte detaylar. Muharrem ayı Hz Peygamber   (s.a.v)  tarafından Allah’ ın  Ayı diye bildirilmiştir. Aynı zamanda bugün Hicri Yılbaşının ilk günüdür. Çeşitli ibadetlerin yapılabileceği mübarek aylardan biridir. Muharrem Ayı Ne Zaman başlayacak, önemi nedir, o gün yapılacak ibadetler nelerdir. detaylar haberimizin devamında .. Muharrem ayının  10. Günü Aşure günüdür. İslam peygamberi Hz Muhammed  s.a.v  torununun öldürüldüğü gündür. Aşure günü diğer günlerin içinde daha bereketli ve mübarek bir gün olarak kabul edilir. Birçok İbadet için Oldukça verimli bir gündür.

Muharrem ayı Önemi

Muharrem Hürmet edilen anlamındadır. Bu ay için  Savaşmak haram kılınmıştır. Peygamberimiz “Ramazan orucu dışında en faziletli oruç, Allah’ın ayı Muharremde tutulan oruçtur. Farzlar dışında en faziletli namaz da gece namazıdır.”  Buyurmuşlardır. (Müslim, Sıyâm, 202-203; Ebû Dâvûd, Savm 55; Tirmizî, Salât, 212; Nesâî, Kıyâmü’l-leyl, 6) Bu nedenle Muharrem Ayını iyi değerlendirmek gerekir.

Muharrem Ayında Oruç tutmak

İslam ın ilk yıllarından beri Peygamberimizden de rivayet edilen Muharrem Ayı orucu oldukça önemlidir. İslamiyet öncesinde bile Yahudi ve Hristiyanların muharrem ayı içerisinde oruç tuttuğu tarih kaynaklarında belirtilmiştir. Aşure gününü de içerisinde barındıran muharrem Ayının 9. 10 veya 11. gününde oruç tutulabilir. Bu gibi aylar nafile ibadet için bulunmaz fırsattır. Birçok sevap kazandırır.

Muharrem Ayı Ne zaman Başlıyor

2022 Yılı Muharrem Ayı 30 Temmuz cumartesi günü başlamaktadır.

Aşure gününde neler yapılır

Muharrem Ayı Ne Zaman sorusu ile  birlikte Aşure gününde yapılması gerekenler vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Öncelikle Aşure günü için yapılması gereken zorunlu bir ibadet bulunmamaktadır. Ancak bugün için bir çok nafile ibadet vardır. Aşure gününde oruç tutmak sünnettir. Tek başına sadece Aşure günü oruç tutmak Yahudilere benzeyeceği için 9.10 ve 11. günler tutulması daha evladır.

Aşure Günü Ne Zaman Başlıyor

2022 Yılı Aşure Günü ne zaman sık arananlar listesinin başında yer alıyor. Müslümanlar için paylaşma Ayı olan Muharrem Ayının 10. günü olan Aşure günü bu Yıl 8 Ağustos Pazartesi gününe denk gelmektedir.  

Destek