• İSTANBUL İMSAK  03:25 GÜNEŞ  05:26 ÖĞLE  13:11 İKİNDİ  17:11 AKŞAM  20:47 YATSI  22:39
  • 32,84
  • 35,1096

Murat Kurum'dan kentsel dönüşüm çağrısı

Bahçelievler’de ‘Okul Aile Birliği Programına’ katılan Cumhur İttifakı İBB Başkan Adayı Murat Kurum, “Göreve gelir gelmez İBB bütçesinin en büyük payını, en büyük kısmını deprem dönüşümüne harcayacağım” dedi.

murat-kurumdan-kentsel-donusum-cagrisi.jpg
a655a9e8-4807-4dc8-8780-869bf70be620.png

Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan Adayı Murat Kurum, Bahçelievler’de Okul Aile Birliği Programı’na katıldı. Programda konuşma yapan Kurum, “Mevcut İBB yönetiminin sorumsuzluğu ve ihmalkârlığı yüzünden, öğretmenlerimiz de öğrencilerimiz de İstanbul’da okullarına giderken birçok sorunla, birçok sıkıntıyla karşılaşıyor. Trafikte saatlerce çile çekiyor. Bu yüzden öğretmenlerimize, öğrencilerimize daha yaşanabilir bir İstanbul için kollarımızı sıvadık. İnşallah İstanbul artık zorluğun değil kolaylığın, öğretmenlerimizin, evlatlarımızın zorluk çektiği bir şehir değil huzur içerisinde yaşadığı bir şehir olsun istiyoruz” dedi. Hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin büyük bir trafik sorunu ile karşı karşıya olduğunu ifade eden Kurum, “Elimiz hep 3 milyondan fazla öğrencimizin üzerinde olacak, 1 milyondan fazla öğretmenimizin üzerinde olacak. Hiçbir öğrencimizin ihtiyacı kalmayacak. Öğretmenlerimiz trafikte büyük bir eziyetle okullarına gitmeyecek” diye konuştu.

‘İBB BÜTÇESİNİN EN BÜYÜK KISMINI DEPREM DÖNÜŞÜMÜNE HARCAYACAĞIM’
Daha iyi eğitim koşullarıyla hem ailelerin, hem de gençlerin umudu olmak için çalışacaklarını belirten Kurum, “Okullarımızın fiziki şartlarını eskisinden çok daha iyi hale getirmek istiyoruz. Göreve gelir gelmez Millî Eğitim Bakanlığı’mızla birlikte tüm okullarımızı ‘Dirençli İstanbul’ hedefimizle depremlere, afetlere daha hazır hale getireceğiz. Bu çok önemsediğimiz bir iş ve siyaset üstü bir iş. İstanbul’un bir deprem gerçeği var. İşte yaşadığımız depremlerde çektiğimiz acıları hepimiz biliyoruz. İstiyoruz ki başka ocaklara ateş düşmesin. Başka annelerimiz, babalarımız üzülmesin. Dirençli İstanbul anlayışıyla; bu şehirde ne kadar riskli yapı varsa, bu riskli yapıların dönüşümü adına gereken iradeyi ortaya koyacağız. Bu konuda çalıştaydan öteye geçerek, artık sahada icraat yaparak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tüm birimleriyle çalışacak.” dedi. Mevcut İBB yönetimini kentsel dönüşüm noktasında zayıf kaldıkları için eleştiren Kurum, “Mevcut yönetimin çalıştaydan öte giden bir vaadi yok. Maalesef yıllardır çalıştay yapmaktan, milletimizin deprem riskini ortadan kaldırmaya yönelik herhangi bir irade ortaya koyulmamış. Biz istiyoruz ki 650 bin konutun dönüşümünü gerçekleştirelim.” ifadelerini kullandı. Afetlere dirençli İstanbul için var güçleri ile çalışacaklarını aktaran Kurum, “Göreve gelir gelmez İstanbul Büyükşehir Belediye bütçesinin en büyük payını, en büyük kısmını deprem dönüşümüne harcayacağım.” dedi.

‘OKUL BAHÇELERİNE KAPALI OTOPARKLAR YAPACAĞIZ’
Kentsel dönüşümün ardından ikinci önceliklerinin de trafik olduğunu belirten Kurum, “Bu trafik sorununu çözmek için de yine ‘İstanbul’un metro gitmeyen tek bir ilçesi kalmayacak’ anlayışıyla, metro hattını 5 yılda iki katına çıkaracağız. Yeni yapacağımız tünel projeleriyle, karayolu projeleriyle, metrobüs hattının Silivri’ye kadar uzatılması projesiyle; şu an 69 dakika olan ulaşım süresini, 39 dakikaya düşürmek istiyoruz. Dünya metropollerinde olduğu gibi; insanların nereye ne zaman gideceği bir ulaşım sistemini hayata geçireceğiz.” diye konuştu. Okulların ihtiyacına yönelik gerekli tüm adımların atılacağını vurgulayan Kurum, “Kapalı otoparkları da okul bahçelerine yapacağımız protokolle birlikte kazandırıyor olacağız. Okul bahçelerinde kapalı otoparklar yapacağız. Bu otoparklar, okula hizmet verecek, okuldaki veliye hizmet verecek, aynı zamanda mahallenin ve oradaki vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını giderecek. Üstü bir mahalle bahçesi gibi gençlerin çocukları oynayacağın yeşil alan olurken; altında da kapalı otoparkla birlikte gerek deprem esnasında o sığınma alanı olacak, gerek oradaki trafik sorunu otopark sorununu çözecek adımları da inşallah hep birlikte atacağız.” diyerek yeni projelerini açıkladı.

‘YAVRULARINIZA EVİNİZDEKİ GİBİ GÜVENLİ VE HİJYENİK ORTAMI BİZ TESİS EDECEĞİZ’
İstanbul’da eğitim alanında dönüşüm başlatacaklarını söyleyen Kurum, projelerini, “Çalışan anne ve babalarımız için 7/24 hizmet verecek kreşleri hayata geçireceğiz. Çocuğunuzu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kreşi’ne teslim edeceksiniz. Sizlerin gözü asla arkada kalmayacak. İlköğretimde okuyan tüm öğrencilerimize ulaşımı ücretsiz hale getireceğiz. Eğitimin değerli olduğunu hissedeceksiniz. Yeni kurslarımızla, İSMEK’lerde açacağımız eğitim birimlerimizle, atölyelerimizle, ilk ‘Paylaşımlı Ofisim’ ile, gençlerimize vereceğimiz sermaye desteği ile birlikte aslında; sürdürülebilir bir destek vermiş olacağız.” şeklinde sıraladı. Öğrenciler için; eğitim, ulaşım, beslenme, hijyen desteği vereceklerini sözlerine ekleyen Kurum, “Gönlünüz rahat olsun. Yavrularınıza tıpkı evinizdeki gibi güvenli ve hijyenik bir ortamı biz tesis edeceğiz. Okullarımızın temizlik, güvenlik hizmetlerini ve oradaki çocuklarımızın yemek ihtiyaçlarına ilişkin taleplerini İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak biz karşılayacağız.” dedi. Kurum, konuşmasını, “En büyük yatırımları geleceğimizin teminatı olan sevgili yavrularımız için yapacağız. 1 Nisan’dan itibaren öğrenci dostu, öğretmen dostu bir belediyeciliği İstanbul’umuza kazandıracağız.” ifadeleriyle sonlandırdı.

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek