• İSTANBUL İMSAK  03:43 GÜNEŞ  05:37 ÖĞLE  13:15 İKİNDİ  17:13 AKŞAM  20:43 YATSI  22:28
  • 32,9065
  • 35,6871

Nusr-et Etleri Helal mi?

nusr-et-etleri-helal-mi-gundem.png

Okuyucularımızdan son zamanlarda sıklıkla gelen meşhur et yemekleri firması olan Nusret Gökçe’nin sahibi olduğu Nusr-et firmasının etlerinin helal olup olmadığı sorusuna yanıt verelim. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; günümüz dünyasında bir ürüne helal diyebilmek için öncelikle o ürünün güvenilir bir helal denetim firması tarafından denetlenmiş sertifikalanmış olması gerekir. Çünkü kesim, üretim şartlarını bilmeden kefil olmak mümkün değildir. Nusr-et Steakhouse’a konuyla alakalı attığımız maile gelen cevap şu şekilde:

Sayın:…  öncelikle Nusr-et’i tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Ürünlerimizin tümü helal kesim standartlarına uygun bir şekilde kesilmektedir. Sizi ve misafirlerinizi Nusr-et’te ağırlamaktan her zaman memnuniyet duyarız.
Bu cevap mahallenizdeki kasap için de, helal sertifikası olmayan diğer bütün restoranlar, lokantalar mahallenizdeki ocakbaşı için bile alınabilecek standart bir cevaptır. Dolayısıyla mahallenizdeki lokanta veya kasaptan çok öte bir durum değil. Güvenip güvenmemek kişisel tercih haline geliyor ama yine de güvenilir bir helal sertifikalama kuruluşundan sertifika görmeyi tercih ederiz.

Pahalı satılması doğru mu?

İslamda yapılan iş için kar marjı konusunda bazı gereklilikler vardır. Nusr-et'in menü fiyatlarının pahalı olmasının kar marjına mı yoksa maliyetin yüksek olmasına mı bağlı olduğunu bilmek için girdi maliyetlerini bilmek gerekir. Çünkü bilindiği üzere Nusr-et şubeleri tamamen en pahalı semtlerde en yüksek kira bedelleri ve personel girdileri olabilecek şekilde işleyişini devam ettiriyor. Bunun yanı sıra hiç kimsenin yapamadığı bir yol açtı ve dünyaya açıldı. Türkiye’nin ismini bütün dünyada duyuruyor. Dubai, Abu Dabi, Katar/Doha, Miami ve New York’ta açtığı şubelerle sınırları aşan bir hizmet veriyor.

Etlere yapılan muamele doğru mu?

Bazı sorularda Nusret Gökçe’nin etlere olan muamelesi sorulmuş. Kişinin pazarlama stratejisidir bu, bir sakıncası yok. Böyle şeylere fazla takılmamak gerekir. İlle de bir yere takılacaksak gidip Fatma Faik Gökçe Cami ve Külliyesi'nde takılalım. Bilmeyenler için Fatma Faik Gökçe Cami ve Külliyesi Nusret’in memleketi olan Erzurum’un Şenkaya ilçesinin Paşalı köyünde 4 bin metrekare üzerine yaptırdığı cami, kütüphane, imam evi, taziye evi ve gasilhaneden oluşan geçtiğimiz günlerde açtığı külliyenin ismi. Annesi ve babasının ismini verdiği külliye yaklaşık 4,5 milyon liraya mal oldu. [caption id="attachment_2508" align="alignnone" width="590"] NUSRETİN KÜLLİYESİ[/caption]

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek