• İSTANBUL İMSAK  03:34 GÜNEŞ  05:29 ÖĞLE  13:07 İKİNDİ  17:05 AKŞAM  20:34 YATSI  22:20
  • 32,189
  • 34,9449

Prof. Dr. Necmettin Erbakan kimdir?

27 şubat 2011 tarihinde hayatını kaybeden Necmettin Erbakan kimdir? Kendine özgü siyasi bir duruşu olan Necmettin Erbakan'ın biyografisini sizler için hazırladık.

prof-dr-necmettin-erbakan-kimdir.jpg

Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Türk siyasetçi ve akademisyen olan önemli bir kişilikti. 29 Ekim 1926 tarihinde Sinop’ta doğan Erbakan, 27 Şubat 2011 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir.

Erbakan, İsrail’in Filistin toprakları üzerindeki işgalini ve Filistin halkının yaşadığı zorlukları sıklıkla gündeme getirmiş ve eleştirmiştir. Siyonizm’i, bölgedeki sorunların temel nedenlerinden biri olarak görürken, İsrail’in bölgesel ve küresel politikalarını da şiddetle eleştirmiştir.

Siyonizm’i ve emperyalizmi  haçlı zihniyetin, ekonomik, siyasi veya askeri olarak Müslüman ülkeleri kontrol etme veya yok etme çabalarını sıkça dile getirmiştir. Ona göre, Siyonizm ve emperyalizm, Ortadoğu’da istikrarsızlık ve adaletsizlik yaratan faktörlerdir. Siyonizm’i, İsrail’in Filistin topraklarında yürüttüğü işgal politikaları ve Filistin halkının haklarının ihlal edilmesiyle ilişkili gözükse de İslam coğrafyasının bir çıbanbaşı olarak görmüştür.

ERBAKAN’IN DÜNYAYA BAKIŞI:

Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın dünyaya bakışı, İslami ve milli değerlere dayalı bir perspektiften şekillenmiştir. Erbakan, İslam’ın toplumsal, siyasi ve ekonomik hayatta önemli bir rol oynaması gerektiğine inanan birisiydi. Ayrıca, Batı emperyalizmine ve küresel güç dengelerine eleştirel bir yaklaşım sergilemiştir. Erbakan, dünya siyasetinde adaletin ve eşitliğin sağlanması gerektiğini savunmuştur. Prof. Dr. Necmettin Erbakan, akademik anlamda çeşitli çalışmalara imza atmış bir isimdir. İnşaat mühendisidir.

ENDÜSTRİYEL DÖNÜŞÜM

Erbakan, Türkiye’nin sanayileşme ve endüstriyel dönüşüm sürecindeki rolünü ve stratejileri üzerine araştırmalar yapmıştır. Endüstriyel dönüşümün ekonomik gelişme ve istihdam açısından önemini vurgulamış ve bu konuda çeşitli projeler önermiştir.

İSLAM EKONOMİSİ

Erbakan, İslam’ın ekonomik sistemini ve İslam ekonomisi prensiplerini araştırmış ve bu alanda teorik çalışmalar yapmıştır. İslam’a dayalı alternatif bir ekonomik model önermiştir ve İslam ekonomisinin adalet, sosyal refah ve sürdürülebilirlik ilkelerine dayandığını savunmuştur.

ENERJİ POLİTİKALARI

Erbakan, enerji kaynaklarına erişim, enerji bağımsızlığı ve enerji politikalarının stratejik önemini vurgulayan çalışmalar yapmıştır. Türkiye’nin enerji alanındaki potansiyelini ve enerji güvenliği konularını ele almıştır.

STRATEJİK PLANLAMA

Erbakan, Türkiye’nin uzun vadeli stratejik planlama ihtiyacını vurgulamış ve bu alanda çalışmalar yapmıştır. Ülkenin ekonomik, sosyal ve siyasi hedeflerini belirlemek ve kaynakları etkin bir şekilde kullanmak için stratejik bir yaklaşım benimsemeyi savunmuştur. Bu çalışmalar, Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın akademik alanda farklı bir çok konuda aktif bir insandı.

ERBAKAN’IN SİYASİ KARİYERİ

Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın siyasi kariyeri oldukça uzun ve etkili bir süreç içermektedir. İşte Erbakan’ın siyasi kariyerinin öne çıkan aşamaları:

MİLLİ NİZAM PARTİSİ (MNP):

1970’li yıllarda Milli Nizam Partisi’ni kurarak siyaset sahnesine adım atan Erbakan, İslami ve milliyetçi bir politika izleyen bir lider olarak dikkat çekti. MNP, Türkiye’deki siyasi ortamda İslami bir alternatif sunmayı amaçlayan bir parti oldu.

MİLLİ SELAMET PARTİSİ (MSP)

MNP’nin ardından 1972 yılında Milli Selamet Partisi’ni kurdu. MSP, İslami değerlere dayalı bir politika ve Türkiye’nin İslam ülkeleriyle ilişkilerini güçlendirmeyi hedefledi. Erbakan, 1974 yılında yapılan seçimlerde MSP’den Konya milletvekili olarak meclise girdi.

REFAH PARTİSİ (RP):

1983 yılında Refah Partisi’ni kurarak siyasi arenada etkisini daha da güçlendiren Erbakan, partiye özellikle 1990’lı yıllarda büyük bir başarı kazandırdı. RP, İslami referanslara dayalı bir politika izleyerek geniş bir seçmen tabanına hitap etti.

REFAH-YOL HÜKÜMETİ:
1995 yılında Refah Partisi ve Doğru Yol Partisi’nin (DYP) koalisyonuyla Refah-Yol Hükümeti kuruldu ve Erbakan, Türkiye’nin başbakanı olarak göreve başladı. Ancak, hükümetin politikaları ve laiklik ilkesine yönelik endişeler nedeniyle 1997 yılında askeri vesayetin etkisiyle hükümet düşürüldü.

FAZİLET PARTİSİ (FP):

Refah Partisi’nin kapatılmasının ardından 1997 yılında Fazilet Partisi’ni kurdu. Ancak, 2001 yılında Anayasa Mahkemesi tarafından parti kapatıldı. Prof. Dr. Necmettin Erbakan, siyasi kariyeri boyunca İslami ve milliyetçi politika izleyen bir lider olarak tanındı.
İslami değerlere dayalı politikaları ve İslam ülkeleriyle ilişkilerin güçlendirilmesi konusundaki çabaları, siyasette önemli bir etki yarattı. Ancak, siyasi hayatı boyunca da tartışmalara ve eleştirilere maruz kaldı. Erbakan, 2011 yılında vefat etti.
Erbakan’ın vefatı ile rakipleri, acımasızca eleştiren karşıt görüşün önde gelen isimleri  bile “Adam gibi adamdı” ifadesini kullandılar, yaşamı boyunca sırf muhalefet olsun diye eleştirenler yıllar sonra Erbakan’ın söylemlerinde ve görüşlerinde ne kadar haklı olduğu anlaşılacaktı.
 

Destek