• İSTANBUL İMSAK  03:25 GÜNEŞ  05:24 ÖĞLE  13:09 İKİNDİ  17:09 AKŞAM  20:44 YATSI  22:34
  • 32,3709
  • 34,7971

Süleyman Soylu açıklamasında kimleri hedef aldı?

Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, çıktığı Youtube kanalında Timur Soykan, Murat Ağırel ve Fatih Altaylı'nın kendisi hakkındaki iddialarına cevap verdi. Soylu, 'Bu arkadaşlar neye hizmet ettiğinin farkında değil' dedi.

suleyman-soylu-sessizligini-bozdu.png

7 yıl süren İçişleri Bakanlığının ardından Haziran 2023'te görevi Ali Yerlikaya'ya devreden Süleyman Soylu, medyada hakkında yer alan iddialara cevap verdi.

GDH'nin Youtube kanalına konuşan Soylu, son 10 ay içinde hakkında yapılan 550 olumsuz köşe yazısına dikkat çekti.Bakanlığı döneminde uyuşturucuyla mücadelede 7 yıl boyunca 1050 ton uyuşturucu yakalandığını vurgulayan Soylu, şunları söyledi:

Kendi döneminde uyuşturucu kaçakçıları ve çetelerle büyük mücadele verildiğini belirten Soylu, "Murat Ağırel, Timur Soykan ve Fatih Altaylı! Bu arkadaşlar neye hizmet ettiğinin farkında değil. Türkiye'de 2021 ve 2022'de hiçbir cinayet faili meçhul kalmamıştır. Türkiye bu 7 yıl boyunca 1050 ton uyuşturucu yakaladı" dedi.

"Delimisiniz"

Dünyada aranan hiçbir suçlunun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yapılmadığını da ifade eden Soylu, “Onların iddiasına göre herkes var bu işin içinde, tüm dünyanın gözü önünde biz bu iddiaları yapıyoruz. Ya siz deli misiniz! Dünyada aranan kimse Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yapılamaz" dedi.


Bu ülkede İçişleri Bakanı olduğum gün uyuşturucudan yılda 941 kişi ölüyordu. Bıraktığım gün 247 kişi ölüyordu. Türkiye 7 yıl boyunca 1050 ton uyuşturucu yakalamış. Bu devletin komple mücadelesinin sonucudur.

Soylu'nun açıklamalrı şöyle:

"Türkiye'de baronlara dokunulmuyor" iddiasının ise büyük bir iftira olduğunu söyleyen belirten Soylu, şu ifadeleri kullandı:


Bu büyük bir iftiradır. Suç ve suçluyla mücadele her ülke için her daim için vardır.  Eğer bir ülkede her 33 saatte bir çete çökertiliyorsa 7 yıl boyunca -ki bizden sonra da devam ediyor- böyle bir iftirayla devletimizi karşı karşıya bırakmanız doğru değil.

Burada söylenecek söz o değildir, tüm dünyada bu böyledir ama Türkiye bu suç örgütlerine nefes aldırmayacak şekilde tüm güvenlik altyapısını kurmuştur.


"2019, 2020, 2021 ve 2022'de yakaladığımız bazı suç örgütü liderleri"

Bu iddiaların "tamamen haksız ve yanlış" olduğunu söyleyen Soylu, sözlerine döneminin sadece 4 yılında yakalanan bazı suç örgütü liderlerini anlatarak sürdürdü:

Dünyanın tüm ülkelerinde organize suç örgütleri vardır. Mesela bizdeki suç örgütlerinin yöneticileri de kırmızı bültenle aradığımız halde Avrupa ülkelerindedir veya başka ülkelerdedir.

Sadece 2019, 2020, 2021, 2022'de yakaladıklarımızın bazılarını liste olarak göstermek isterim. Bunların hepsi suç örgütü lideridir.

Mesela çok konuşulanlardan bir tanesini örnek vereyim: Komançero. Lideri kim Mark Douglas. Dubai'de yaşamış, daha sonra Kıbrıs'a gelmiş. Kıbrıs İçişleri Bakanı bizimle bir irtibata girmiş. Avustralya bunu arıyor, ama Avustralya aradığı halde KKTC'de de uzun zamandan beri kalmış. Bazı ülkelerin hukuku el veriyor, bazı ülkelerde bunlar sahte pasaportla girebiliyorlar.

Şimdi burada gördüğünüz insanların çoğu ya sahte pasaportla gelmiştir. Ya da geldikten sonra kırmızı bültenleri çıkmış ve yakalanmışlardır.

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek