• İSTANBUL İMSAK  03:36 GÜNEŞ  05:30 ÖĞLE  13:06 İKİNDİ  17:04 AKŞAM  20:33 YATSI  22:18
  • 32,2031
  • 34,8717

Suriyeliler parti kurabilir mi?

Suriyeli mültecilerin Türkiye'deki siyasi etkisi artıyor mu? Suriyeliler parti kurabilir mi? Tüm bu sorulara yanıt veren tarihçi İlber Ortaylı'ya göre, yakın gelecekte Suriyelilerin siyasetteki rolü değişebilir.

suriyeliler-parti-kurabilir-mi.jpg

Türkiye, Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Göç Örgütü'nün '2024 Dünya Göç Raporu'na göre dünya genelinde en fazla mülteciyi barındıran ülke konumunda. Rapora göre, Türkiye yaklaşık 3,6 milyon mülteciyi bünyesinde barındırıyor. Bu mültecilerin çoğunluğunu Suriyeliler oluşturuyor.

Türk tarihçi ve akademisyen Prof. Dr. İlber Ortaylı, Gazeteci Candaş Tolga Işık'ın sorularını yanıtladığı bir röportajda, Suriyelilerin Türkiye'deki siyasi etkisini değerlendirdi. Ortaylı, sığınmacıların bir süre sonra siyasette etkili olabileceklerini öne sürdü.

adsiz-tasarim-8.jpg

Suriyelilerin nüfusunun artmasıyla birlikte, Ortaylı'ya göre bu grup, zaman içinde siyasi parti kurabilir veya mevcut partilerin içinde etkin bir rol oynayabilir. Bu durum, Suriyelilerin diğer göçmen gruplarından farklı olduğunu ve siyasete daha aktif bir şekilde katılabileceklerini öne sürdü.

Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın değerlendirmeleri, Türkiye'deki sığınmacıların siyasi etkisinin ve entegrasyon sürecinin önemini vurguluyor. Suriyelilerin siyasi katılımı ve etkisiyle ilgili daha fazla araştırma yapılması ve uzun vadeli politikaların geliştirilmesi gerektiği belirtiliyor.

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek