• İSTANBUL İMSAK  03:36 GÜNEŞ  05:30 ÖĞLE  13:06 İKİNDİ  17:04 AKŞAM  20:33 YATSI  22:18
  • 32,2031
  • 34,8717

"Türkiye Müslüman belde oraya defnedin..."

Türkiye’ye eğitim görmek için Somali’den gelen 22 yaşındaki Abdifitah Ali İsmail, Çorum Hitit Üniversitesi’nde Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) öğrencisi olarak Türkçe Dil Eğitimi’ne devam eden Abdifitah Ali İsmail, akciğer rahatsızlığı nedeniyle hayatını kaybetti. Üniversite yetkilileri Ali İsmail’in ailesine ulaştı cenazeyi gönderebilecekleri söyledi ancak aile “Türkiye Müslüman bir belde, bir an önce orada defnedilmesini isteriz” diyerek çocuklarının Çorum’da defnedilmesini istedi.

turkiye-musluman-belde-oraya-defnedin.jpg

Sabah Gazetesi'nden Koray Taşdemir'in haberine göre Somali’den Türkiye’ye eğitim görmek için gelen Çorum Hitit Üniversitesi’nde Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) öğrencisi 22 yaşındaki Abdifitah Ali İsmail, akciğer rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Üniversite yetkilileri Ali İsmail’in cenazesini Somali’ye göndermek için hem elçilik hem de ailesiyle irtibata geçti.

ÇORUMLULAR CENAZEYE SAHİP ÇIKTI
Gencin ailesi çocukların cenazesinin fazla bekletilmemesini, Türkiye’nin Müslüman bir belde olduğunu ve orada defnedilmesinin kendilerini için uygun olacağını elçilik üzerinden resmi bir belgeyle üniversiteye bildirdi. Bunun üzerinde Çorum Belediyesi, genç yaşta hayatını kaybeden Ali İsmail’in cenazesine sahip çıktı.

ÇORUM’UN TOPRAĞINA KARIŞTI
Ali İsmail, Akşemsettin Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Ulu Mezarlık'ta toprağa verildi. Cenaze törenine; Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, Belediye Başkan Yardımcıları İsmail Yağbat, Turan Candan, akademisyenler, öğrenciler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek