• İSTANBUL İMSAK  04:31 GÜNEŞ  06:06 ÖĞLE  13:07 İKİNDİ  16:54 AKŞAM  19:59 YATSI  21:28
  • 32,5586
  • 34,683

Türkiye ölümden kurtardı, 5 yıl sonra diş hekimliğini kazandı

Suriye’deki iç savaşın ortasından Türkiye’ye getirilen Nur Elhamravi (18), yeni bir başlangıca adım attı. Elhamravi, İstanbul’da Diş Hekimliği Fakültesi’nde eğitim görüyor.

turkiye-olumden-kurtardi-5-yil-sonra-dis-hekimligini-kazandi.jpg

Suriye'nin Doğu Guta bölgesinden gelen ve savaşın acılarını dünyaya duyuran Nur Elhamravi (18), Türk Kızılay’ı tarafından Türkiye'ye getirildikten yıllar sonra yeni bir başlangıca adım attı. Sabah Gazetesi'nden Muhammed Uzun'un haberine göre, "Noor and Alaa" adlı X hesabı üzerinden milyonlarca kişiye ulaşarak Doğu Guta'daki çocukların yaşadığı acıları dünyaya duyuran Elhamravi, küçük yaşına rağmen olgun tavrı ve cesareti ile milyonlarca insana ilham kaynağı oldu.

HAYATA AÇILAN KAPI: TÜRKİYE
Savaşın gölgesinde yaşayan çocukların talebi doğrultusunda çalışma başlatan Türk Kızılay’ı; 2018 yılında, Elhamravi ve ailesini ölümün pençesinden kurtarıp, Hatay üzerinden Türkiye'ye getirdi. Aile, İstanbul'da bir eve yerleştirildi. Savaşın sona ermesi için umut simgesi haline gelen Nur Elhamravi ise hayallerini gerçekleştirmek için kolları sıvadı. Üniversite sınavına hazırlanan Elhamravi, ilk yılında İstanbul'da Biruni Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ni kazandı.

mmd-nur-5.jpg

SAVAŞIN GÖLGESİNDE AÇAN ÇİÇEK
SABAH’a konuşan Nur Elhamravi, şunları söyledi: “Biz savaşın içinde doğduk. Hayatı savaştan ibaret sandık. Türkiye’de yeniden doğmuş gibiyiz. 6 ayda Türkçe’yi öğrendim. Komşularımız bize, ‘siz Suriyeli değilsiniz siz Türk’sünüz.’ diyor. Bizim artık her şeyimiz Türkiye oldu. Doktor olmak istiyordum. Savaşın gölgesinde açan bir çiçek gibiydik. Çok ders çalıştım. Üniversiteyi kazandım. Dualarım kabul oldu. Diş hekimi olmak ve tüm insanlığa ardım etmek istiyorum. “

mmd-nur-3.jpg

‘ARTIK EMİN ELLERDESİNİZ’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a minnet duyduklarını belirten Nur Elhamravi, “Cumhurbaşkanımız, bizleri zulümden kurtardı. Ona minnettarız.” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendilerine “artık emin ellerdesiniz” dediğini söyleyen Nur, “Yanımıza gelip korkusuz bir şekilde, ‘Ben size yardım edeceğim, siz hep iyi olun. Hayatta çok kötü şeyler gördünüz. Artık Türk kardeşlerinizle rahat edeceksiniz. İyi okullarda okuyacaksınız’ ifadelerini kullandı. Bizlere çok yardımcı oldu. Allah, Cumhurbaşkanımız ve Kerem Kınık hocamızdan razı olsun” dedi.

mmd-nur-4.jpg
mmd-nur-2.jpg

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek