• İSTANBUL İMSAK  03:36 GÜNEŞ  05:30 ÖĞLE  13:06 İKİNDİ  17:04 AKŞAM  20:33 YATSI  22:18
  • 32,189
  • 34,9449

Uzaya gidecek Tuva Cihangir Atasever kimdir?

Uzaya ikinci Türk yolculuğu için tarih belli oldu. Bakan Kacır, Türkiye'nin uzay programı kapsamında, ikinci astronot Tuva Cihangir Atasever'in yörünge altı araştırma uçuşu yapacağını duyurarak, uluslararası işbirliği ve uzay keşfi hedeflerine vurgu yaptı.

uzaya-ikinci-turk-yolculugu-icin-tarih-belli-oldu-uzaya-gidecek-tuva-cihangir-atasever-kimdir.png

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin uzay çalışmalarıyla ilgili önemli bir açıklama yaptı. Buna göre, Türkiye'nin uzay programı kapsamında yapılan anlaşmalara uygun olarak, ikinci astronot Tuva Cihangir Atasever'in yörünge altı araştırma uçuşu yapacağını duyurdu.

Bu uçuş, mikro yerçekimi ortamında bilimsel çalışmalara katkı sunacak. Bakan Kacır, her yatırımın ve projenin Türkiye'ye ve vatandaşlarına en üst düzeyde fayda sağlaması için titizlikle çalışacaklarını belirtti.

Astronot Atasever'e başarılar dileyen bakan, Türk milletinin desteğini ve dualarını aldıklarını vurguladı. Ayrıca, bu görevin ardından Milli Uzay Programı kapsamındaki hedeflerine odaklanacaklarını ve uluslararası işbirliği ruhuyla çalışmalarını sürdüreceklerini ifade etti. Uluslararası işbirliğinin bir parçası olarak, aksiyon 3 Görev ekibindeki dört astronotun Haziran ayının başında Türkiye'de bir araya geleceği de açıklandı.

Uçuş 8 Haziran'da 

Bakan Kacır, uzay sınırını geçen ve mikro yerçekimi ortamında bilimsel çalışmalara katkı sunan ikinci vatandaşımız Tuva Cihangir Atasever olacak" diyerek, Atasever'in yörünge altı araştırma uçuşunun, 8 Haziran 2024'te ABD'nin New Mexico Eyaletinde bulunan Spaceport tesislerinden gerçekleşeceğini duyurdu.


Tuva Cihangir Atasever kimdir?

Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun oldu.

Daha sonra Irvene’deki Kaliforniya Üniversitesinde elektrik-elektronik mühendisliği alanında yüksek lisans yaptı. Ardından ROKETSAN’da 5 yıl boyunca aviyonik sistem mühendisi olarak çalıştı.

Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevi için seçilen adaylar eğitimlerine ABD’de devam ediyor.

Destek