• İSTANBUL İMSAK  03:34 GÜNEŞ  05:29 ÖĞLE  13:07 İKİNDİ  17:05 AKŞAM  20:34 YATSI  22:20
  • 32,189
  • 34,9449

Uzayda oruç tutulur mu?

Malezya'da aylardır süren uzayda ibadet tartışmalarına Malezya İslami Gelişim Dairesi (JAKIM), son noktayı koydu. JAKIM, uzaya çıkacak astronotu için 20 sayfalık namaz, oruç ve abdest rehberi hazırladı.

uzayda-oruc-tutulur-mu.png

Malezya'da dini otoriteler, uzun zamandır astronotun uzayda namaz ve oruç ibadetini nasıl yerine getireceğini tartışıyor. Uzaya gönderdikleri astronot için bir ibadet rehberi hazırlayan Malezya İslami Gelişim Dairesi (JAKIM) oruçtan namaza uzayda nasıl ibadet edileceğine dair kapsamlı bir çalışma hazırladı.

KOLAYLIKLAR VAR

  • ORUÇ TUTABİLİR Uzay seyahatine giden astronotlar, sahur ve iftarını aracın uzaya fırlatıldığı yere, yani Baykonur Üssü'ndeki zaman dilimine göre ayarlabilir. Orucunu açarken helal gıda bulunamıyorsa esnek olunabilir.
  • 80 DEĞİL 5 VAKİT NAMAZ Uzay istasyonu dünyanın etrafından günde 16 kez dolanıyor. Bu, kuramsal olarak günde 80 vakit namaz kılmayı gerektirir. Ancak 5 vakit yeterli. Namaz vakitleri de Baykonur Üssü'ne göre ayarlanabilir. Yerçekimsizlikten ötürü, namaz kılarken ayakta duramıyorsa hafifçe eğilip kamburunu çıkarabilir. Ayakta duramıyorsa oturabilir, oturamıyorsa yatarak da kılabilir.
  • TEYEMMÜM EDEBİLİR Abdest için su yoksa toprakla teyemmüm yapabilir. Ellerini toprak ya da toprak cinsi bir şeye vurup yüz ve kollarına mesheder. Uzayda ölürse beden usule göre gömülmesi için dünyaya getirilmeli. Mümkün değilse uzayda gömülmeli.

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek