• İSTANBUL İMSAK  03:50 GÜNEŞ  05:41 ÖĞLE  13:15 İKİNDİ  17:13 AKŞAM  20:40 YATSI  22:23
  • 33,0985
  • 36,1794

Uzaydan dönüş: Alper Gezeravcı ailesine kavuştu!

Türkiye'nin gururu, ilk Türk astronotu Alper Gezeravcı, 15 günlük uzay macerasının ardından Dünya'ya döndü ve en büyük özlemini giderdi. Ailesiyle duygusal bir kavuşma yaşayan Gezeravcı, uzaydaki deneyimlerini ve duygularını paylaştı. Peki, Alper Gezeravcı uzayda neler yaşadı? Ailesiyle buluşması nasıl gerçekleşti? Uzaydan getirdiği sürprizler var mı? Tüm bu soruların cevabı ve Alper Gezeravcı'nın uzaydan dönüşünün ilk görüntüleri haberimizde.

uzaydan-donus-alper-gezeravci-ailesine-kavustu.jpg

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı ve 3 astronotu taşıyan kapsülün 7 Şubat'ta başlayan Dünya'ya dönüş yolculuğu yaklaşık 48 saatte tamamlandı.

Axiom-3 ekibini taşıyan dragon kapsülü Florida açıklarında Atlas okyanusuna indi.

"MERHABA DÜNYA, BEN GELDİM"

İniş sürecinde yaklaşık 25 bin kilometre hızla ilerleyen kapsül, frenleme manevrasının ardından atmosfere girdi. Ortaya çıkan sürtünme sebebiyle yavaşlayan kapsülün dış gövdesinde sıcaklık 2 bin dereceye yaklaştı. 

Gezeravcı ve 3 astronot, kapsülün özel ısı kalkanı ve Space'X'in geliştirdiği PICA kaplaması sebebiyle sıcaklıktan korundu. 

İlk Türk astronot kapsülden çıktığı anın bir fotoğrafıyla, "Merhaba dünya. ben geldim"  mesajını paylaştı. 

88.jpg
 

Axiom-3 ekibi kısa süre önce Houston'a geldi. 

Gezeravcı ve yanındaki diğer 3 astronot burada yaklaşık bir hafta süreyle karantinaya alınacak. Bu karantinanın nedeni ise, vücutlarının dünya şartlarına uyum sağlaması.
 

Houston'da ailesiyle buluşma anını paylaşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Gezeravcı'nın sağlık kontrollerinin ardından Türkiye'ye döneceğini yazdı. 

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek