• İSTANBUL İMSAK  03:47 GÜNEŞ  05:36 ÖĞLE  13:06 İKİNDİ  17:02 AKŞAM  20:26 YATSI  22:07
  • 32,252
  • 34,9894

Yahudileri ne kadar tanıyorsunuz?

İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları sürerken İsrail'in bu saldırıları dini bir takım motiflerle harmanlaması Yahudilik'teki dini kavramları yeniden gündeme getirdi. Yahudilik inancındaki " TALMUD, İŞAYA, ESKİ VE YENİ AHİT, KİTAB-I MUKADDES, SİYONİZM" gibi kavramlarının ne anlama geldiği haberimizde...

yahudileri-ne-kadar-taniyorsunuz.jpeg


İşte yahudi inancında kullanılan ve siyasi olarak da kullanılan kavramlar...

TALMUD: :Bir nevi Tevrat'ın tefsiri. Ancak sözlü kültürü de içerdiği için bazen Tevrat'tan bile daha fazla kutsiyet atfedilen metin.

TAHAT: Kitab-ı Mukaddes'in ilk beş kitabı

TORA-TEVRAT: Kitab-ı Mukaddes'i oluşturan üç kitaptan biri. Tekvin, Çıkış, Levilliler, Sayılar ve Tesniye bölümlerini içerir. 

İŞAYA-YEŞAYA: Tanah'ta bahsedilen bir peygamber. İsraillileri kurtuluşa erdireceğine inanılan kişi.

EVANJELİZM: Eski Ahit'te iddia edilen yahudi üstünlüğüne de inanan ve yahudi zaferi için mücadele eden Hristiyan mezhebi. 

SİYONİZM: Theodor Herzl'in "yahudiler sadece Filistin'e inanırlar" cümlesinde ortataya çıkan inancın önüne menfaatin geçtiği ve yer yer Hristiyan da parçası olduğu modern yahudi düşünce akımı. 

AĞLAMA DUVARI: Yahudilerin yıkılan tapınaklarından arta kaldıklarına inandıkları tek yapı. 

KİTAB-I MUKADDES: Eski ve Yeni Ahit birleşiminden oluşan kitap. İlk bölümünü Yahudiler ikinci bölümünü ise Hristiyanlar kabul eder. 

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek