• İSTANBUL İMSAK  03:40 GÜNEŞ  05:32 ÖĞLE  13:06 İKİNDİ  17:03 AKŞAM  20:30 YATSI  22:14
  • 32,2
  • 34,904

Altında yapılan sahtekarlık pes dedirtti

İsrail-İran gerilimi sonrası altın fiyatlarındaki dalgalanma devam ediyor. Piyasadaki sahtekarlık yöntemleri ise vatandaşları endişelendirdi.

altinda-buyuk-sahtekarlik.jpg

Altın fiyatlarının tarihi seviyelere ulaşmasıyla birlikte, uzmanlar sahte altın mağduriyetlerinin önüne geçmek için ziynet eşyası alırken dikkatli olunması gerektiğini vurguluyor. Konya Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı Yusuf Yaşar, fiyatların yükselmesiyle birlikte altın sahtekarlığının arttığını belirterek, sahte altınları ayırt etmek için bazı yöntemler paylaştı.

Yaşar, gerçek altının tok bir ses çıkardığını, sahte altının ise farklı bir ses verdiğini belirtti. Ayrıca, sahte altınların özgül ağırlığının daha hafif olduğunu ve bu nedenle görünüşleri aynı olsa bile tartıldığında fark edilebileceğini söyledi. Ateşte kontrol yöntemiyle de sahte altınların ayırt edilebileceğini ifade eden Yaşar, gerçek altının sadece ısınarak rengini değiştireceğini, sahtelerin ise üzerindeki boyanın hemen atılacağını belirtti.

Son olarak, mihenk taşıyla yapılan bir testin de sahte altınları tespit etmede etkili olduğunu belirten Yaşar, gerçek altının izinin çıkmayacağını ancak sahte altının izinin görüleceğini sözlerine ekledi. Bu önlemlerin dikkate alınmasıyla, altın alışverişlerinde mağduriyetlerin önüne geçilebileceği vurgulanıyor.
 

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek