• İSTANBUL İMSAK  03:25 GÜNEŞ  05:24 ÖĞLE  13:09 İKİNDİ  17:09 AKŞAM  20:44 YATSI  22:34
  • 32,3709
  • 34,7971

Bakan Mehmet Şİmşek'ten: "En kötüsü geride kaldı." yorumu

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, mayıs ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmede bulundu. Şimşek, en kötüsünün geride kaldığını belirterek "Yıllık enflasyon üçüncü çeyrek sonunda yüzde 50’nin altına gerileyecek" dedi.

bakan-mehmet-simsekten-en-kotusu-geride-kaldi-yorumu.png

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) mayıs ayı enflasyon verilerine göre geçen ay enflasyon yüzde 3,37 olurken, yıllıkta yüzde 75,45'i gördü.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından enflasyon verilerini değerlendirdi. Şimşek, "En kötüsü geride kaldı! Geçmiş 12 ayın birikimli etkilerini içeren yıllık enflasyonda en yüksek seviyeyi bu ay gördük" diye yazdı.

Bakan, enflasyonla mücadelede geçiş döneminin tamamlandığını, dezenflasyon sürecine girildiğini belirterek enflasyonda kalıcı düşüşün haziranda başlayacağını aktardı.

Bakan Mehmet Şimşek, enflasyona yönelik şunları söyledi:

En kötüsü geride kaldı!

Geçmiş 12 ayın birikimli etkilerini içeren yıllık enflasyonda en yüksek seviyeyi bu ay gördük. Enflasyonla mücadelede geçiş dönemi böylece tamamlandı, dezenflasyon sürecine giriyoruz. Enflasyonda kalıcı düşüş haziranda başlayacak. Yıllık enflasyon yüksek ihtimalle üçüncü çeyrek sonunda yüzde 50’nin altına gerileyecek.

Dezenflasyon öngören piyasa yıllık enflasyonu 12 ay sonra yüzde 33,2, 24 ay sonra yüzde 21,3 bekliyor. Önümüzdeki dönemde beklentiler hedeflerimize daha da yakınsayacak. Mali disiplini güçlendirerek dezenflasyon sürecine verdiğimiz destek artarak devam edecek. Fiyat istikrarına ulaşmak sabır ve zaman gerektiriyor, hedefimize ulaşmakta kararlıyız.

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek