• İSTANBUL İMSAK  03:24 GÜNEŞ  05:24 ÖĞLE  13:10 İKİNDİ  17:10 AKŞAM  20:45 YATSI  22:36
  • 32,5164
  • 34,7944

Büyük fırsat kapıda! Türk iş insanlarını ülkesine davet etti

Ağustos 2023'te göreve başlayan Kamboçya'nın yeni Dışişleri Bakanı Sok Chenda Sophea, Avrupa'ya ilk resmi ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştiriyor. Peki, İki ülke arasındaki 65 yıllık diplomatik ilişkiler ne kadar olgunlaştı? 1 milyar dolarlık ticaret hedefi nasıl gerçekleşecek? Detaylar haberimizde...

buyuk-firsat-kapida-turk-is-insanlarini-ulkesine-davet-etti.jpg
a655a9e8-4807-4dc8-8780-869bf70be620.png

Kamboçya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sok Chenda Sophea, Türkiye ziyareti sırasında önemli değerlendirmelerde bulundu. Ziyaretin, Ağustos 2023'te göreve başlamasından bu yana Avrupa'ya yaptığı ilk resmi ziyaret olduğunu belirten Sok, Türkiye ile Kamboçya arasındaki 65 yıllık diplomatik ilişkilerin olgunluğuna vurgu yaptı.

Sok, karşılıklı ziyaretlerin önemini vurgulayarak, Türkiye'nin Punom Pen Büyükelçisi Ülkü Kocaefe'nin diplomatik ilişkilerin 65. yılına özel etkinlikler düzenlediğini belirtti. Eski Kamboçya Başbakanı Hun Sen'in 2018'deki Türkiye ziyaretiyle iki ülke arasında iddialı hedefler belirlendiğini hatırlatan Sok, 1 milyar dolarlık ticaret hedefinin önemini dile getirdi. Bu hedefe ulaşmak için her iki tarafın da yoğun çaba göstermesi gerektiğini söyledi.

Türk iş dünyasıyla yapacağı görüşmelerin Kamboçya'daki iş fırsatlarının tanıtımı için önemli olduğunu belirten Sok, Türk iş insanlarını Kamboçya'ya davet ederek, ülkenin iş potansiyelini yerinde görmelerini istedi. Ekonomilerin birbirini tamamladığını ifade eden Sok, Türk üreticilerini Kamboçya'ya yatırım yapmaya çağırdı ve Kamboçya'nın ASEAN'a açılan bir kapı olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye'nin 2019'daki "Yeniden Asya" girişimini öven Sok, iş dünyasına bu girişimin fırsatlarını anlatmak istediğini belirtti. Ayrıca, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüşmesinde 4 mutabakat zaptının imzalanmasının planlandığını açıkladı. Bu mutabakat zaptlarının kolluk kuvvetleri eğitimi, akademik işbirliği ve medya-iletişim alanlarını kapsadığını söyledi.

Sok, Türk kültürü ve tarihine olan ilgisini dile getirerek, İstanbul'un tarihi ve coğrafi önemine değindi. Türk mutfağını denemek istediğini belirten Sok, özellikle kebap yemeyi planladığını ifade etti. Punom Pen'de düzenlenen "Türk Mutfağı Haftası" etkinliklerinin Türk mutfağının tanıtımında önemli olduğunu söyledi.

Gelecek ziyaretlerinde Türk Hava Yolları ile seyahat etmek istediğini belirten Sok, Angkor Vat Tapınağı'nı ziyaret edecek Türk misafirlerine rehberlik yapma teklifinde bulundu.

Yorum Yap

Bu habere yorum yapabilmeniz için GİRİŞ yapmanız gerekiyor.
Destek