• İSTANBUL İMSAK  04:31 GÜNEŞ  06:06 ÖĞLE  13:07 İKİNDİ  16:54 AKŞAM  19:59 YATSI  21:28
  • 32,5586
  • 34,683

Helal kesim sertifikası veren kuruluşlar hangileridir?

Müslümanlar için Allah-ü Teâla’ nın buyurduğu şekilde helal besin tüketmek, Allah’ ın buyruklarını yerine getirmek çok önemli bir görevdir. Bu nedenle Müslüman kişi her zaman yediği şeyin helal mi Haram mı olduğuna dikkat etmelidir.

Screenshot_20220602-175214_Chrome-300x166.jpg

Müslümanlar için Allah-ü Teâla’ nın buyurduğu şekilde helal besin tüketmek, Allah’ ın buyruklarını yerine getirmek çok önemli bir görevdir. Bu nedenle Müslüman kişi her zaman yediği şeyin helal mi Haram mı olduğuna dikkat etmelidir. Allah hak din İslam için indirdiği Kur’an-i Kerim’ de helal gıda ile ilgili konulara değinmiştir. Maide Suresi 4-5. Ayette yüce Allah ‘‘Çünkü Müslüman’a sadece temiz ve güzel yiyecek ve içecekler helâldir. “Sana, kendilerine neyin helâl kılındığını soruyorlar. De ki: ‘Size iyi ve temiz şeyler helâl kılındı” buyurarak Müslümanların en temiz gıda maddelerine layık olduğunu murad etmiştir ve helal gıdanın önemine değinmiştir. Helal Kesim Sertifikası Veren Kuruluşlar Hangileridir. İşte detaylar..

Helal Belgesi Nedir?

Helal belgesi, kesim öncesi, sırası ve sonrasındaki tüm süreçleri kapsar.Belge, ürünün İslami şekilde kesildiği, depolandığı, temiz ve hijyenik olduğu konusunda çeşitli firmalara verilen bir belgedir. Ayrıca Dünyada helal belgesi ve sürecini geliştirip uygulayan ilk ülke Malezya’ dır. Bu süreçte sonra Müslüman ülkelerin benimsediği helal belgesi İslam’ ın emrettiği şekilde beslenmek isteyen Müslümanlar için oldukça önemli hale gelmiştir. Günümüzde çoğu Müslüman herhangi bir ürün alırken helal damgasının olup olmadığına bakarak alışveriş yapmaktadır.

Helal Kesim Sertifikası Veren Kuruluşlar

GİMDES (Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Derneği), helal sertifikası veren bağımsız bir dernektir. Ancak Bu sertifika sürecinde bir takım şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar ürünün hazırlanma aşamasında kullanılan katkı maddeleri, hayvan kesim şekli, ürünlerin paketlenme ve depolanma şekli, sağlığa zarar vermeyen temiz ürün olması ve bunların Allah’ ın emirlerine aykırı olmamasıdır. TSE (Türk Standartları Enstitüsü), TS OIC/SMIIC 1: 2011 Helal Gıda Genel Kılavuzu standardına göre Helal  Uygunluk Belgelendirmesi yapmaktadır. Ek olarak Gıda, içecek, et ve süt ürünleri ile kozmetik ürünlerden helal standartlara sahip olanlar için sertifika vermektedir. HELALDER (Helal Belgelendirme Derneği) ise helal ürünlere ulaşmayı kolaylaştırma ve bu yönde bir standart geliştirme üzerine yoğun çabalar sarf eden derneklerden biridir. Ayrıca Uluslararası standartlar oluşturup helal dairesinde beslenmeyi amaçlamaktadırlar. Dünya Helal Birliği ise dünya üzerinde helal gıda düzenini oturtmayı ve çeşitli ürünlere sertifika vermeyi amaçlayan bilinçlendirme ve belgeleme çalışmalarını sürdüren bir çatı sivil toplum kuruluşudur. HEDEM (Helal Denetim ve Sertifikalandırma Merkezi) ise diğer kuruluş ve dernekler gibi ürünlere helal sertifikası veren, helal gıda ürünleri için çalışan ve standartlar geliştiren derneklerden biridir.

Destek